Wielka Brytania bez królowej - co teraz?

Wielka Brytania bez królowej – co teraz?

Śmierć królowej Elżbiety II po ponad siedmiu dekadach zasiadania na tronie uruchomiła w Wielkiej Brytanii szereg wydarzeń, które od lat były bardzo szczegółowo zaplanowane pod hasłem „Operacja London Bridge”, których kulminacją był nabożeństwo pogrzebowe w opactwie Westminster. w sercu Londynu. Oto, co wydarzy się w najbliższych dniach:

Niedziela 11 września

Trumna zawierająca szczątki królowej jest transportowana w Szkocji z zamku Balmoral, w którym zmarła królowa, do zamku Holyroodhouse w Edynburgu, oficjalnej rezydencji brytyjskich monarchów w Szkocji. Na 290-kilometrowej trasie zostanie ustawionych kilka punktów, z których publiczność będzie mogła przyjrzeć się konwojowi trumien królowej. Poproszono ich jednak, aby nie rzucali kwiatów.

Król Karol III przyjmuje przedstawicieli Wspólnoty Narodów w Pałacu Buckingham o godzinie 15:30.

poniedziałek 12 września

Król Karol III i jego żona Camilla odwiedzają Parlament, a następnie lecą do Edynburga.

Trumna królowej jest niesiona w procesji do katedry St Giles w Edynburgu. Nabożeństwo z udziałem członków rodziny królewskiej.

wtorek 13 września

Szkatułka królowej jest po południu przelatywana z Edynburga do Londynu i zabierana do Pałacu Buckingham.

Środa 14 września

Trumna jest niesiona w procesji z pałacu do parlamentu. W Westminster Hall leży na wystawie przez cztery dni na katafalku pokrytym fioletową tkaniną. Społeczeństwo może pożegnać się ze zmarłym regentem 23 godziny na dobę. Oczekuje się ponad miliona osób, mówią władze.

poniedziałek 19 września

11:00 czasu lokalnego (12:00 CEST): państwowe nabożeństwo pogrzebowe w opactwie westminsterskim z udziałem szefów państw i rządów z całego świata. Cały kraj milczy przez dwie minuty.

Po nabożeństwie pogrzebowym szczątki królowej zostaną przeniesione do zamku Windsor na zachód od Londynu. W kaplicy św. Jerzego odbywa się nabożeństwo, po którym królowa zostaje pochowana w rodzinnym grobowcu w rodzinnym gronie. Trumna jej męża, księcia Filipa, który zmarł w zeszłym roku, zostanie umieszczona obok królowej na spoczynek w przyszłości.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *