Węgierska opozycja powołuje rząd cieni |  kurier.at

Węgierska opozycja powołuje rząd cieni | kurier.at

Rządowi cieni przewodniczy eurodeputowana Klára Dobrev.

von Karolina Ferstl

Zaledwie dzień po tym, jak parlament UE z powodu braku rządów prawa i korupcji zdegradował Węgry do statusu „autokracji elekcyjnej”, opozycyjna partia Demokratikus Koalíció ogłosiła utworzenie rządu cieni.

„Nadszedł czas: Klára Dobrev przewodzi rządowi cieni!” Strona DK na Facebooku przeczytała w piątek. Dobrev jest eurodeputowanym tej partii w Parlamencie Europejskim; w zeszłym roku była współkandydatką do sojuszu opozycji, ale przegrała wybory z Péterem Márki-Zayem. Teraz musi utworzyć pierwszy rząd cieni w historii Węgier, „aby pokazać, że istnieje realna alternatywa dla Viktora Orbána”.

Dobrev opowie o swoich planach w niedzielę, a w poniedziałek przedstawi członków rządu cieni, oboje piszą w internetowym medium krytycznym wobec rządu teleks.hu a także węgierska gazeta naród węgierski. Csaba Molnár, wiceprzewodniczący DK, powiedział na nadzwyczajnej konferencji prasowej w piątek: „Z powodu Orbána na Węgrzech panuje egzystencjalny kryzys”. W takiej sytuacji, zdaniem polityka DK, opozycja ma moralny i polityczny obowiązek pokazać, że jest wyjście z kryzysu i alternatywa.

Dobrev jest żoną byłego kontrowersyjnego premiera i prezesa DK Ferenc Gyurcsany. Jako premier wywołał poruszenie swoją „mową o kłamstwie”, gdy w 2006 r. podczas jego kadencji opublikowano wewnętrzne przemówienie partii, w którym przyznał się do okłamywania ludności.

Zawsze i wszędzie poinformowany

Bezpieczny nieograniczony dostęp do wszystkich treści cyfrowych KURIER: plus treści, e-papierów, czasopism online i nie tylko. Przetestuj teraz cyfrową subskrypcję KURIER.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *