Według MAEA bezpieczna eksploatacja elektrowni jądrowej w Zaporożu jest zagrożona

Według MAEA bezpieczna eksploatacja elektrowni jądrowej w Zaporożu jest zagrożona

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przerwa w dostawie prądu w mieście Enerhodar na południu Ukrainy zagraża bezpiecznej pracy elektrowni atomowej w Zaporożu. Powszechna przerwa w dostawie prądu w Enerhodarze spowodowana ostrzałem „zagraża bezpiecznej pracy pobliskiej elektrowni jądrowej Zaporoże”, powiedział w piątek w Wiedniu dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

Grossi mówił o „dramatycznym rozwoju” i „całkowicie niedopuszczalnej” sytuacji. Ostrzał „całego obszaru” musi zostać natychmiast przerwany. Zasilanie miasta Enerhodar zostało sparaliżowane ostrzałem elektrowni cieplnej. Ponieważ ostrzał trwa, na razie prawdopodobnie nie jest możliwe „przywrócenie niezawodnego zewnętrznego źródła zasilania elektrowni”.

Czy elektrownia jądrowa zostanie zamknięta?

W rezultacie ukraiński operator państwowej elektrowni jądrowej Energoatom rozważa obecnie zamknięcie jedynego nadal działającego reaktora, który obecnie wytwarza energię elektryczną do chłodzenia i innych systemów bezpieczeństwa w elektrowni jądrowej. Bez zewnętrznej energii elektrycznej zakład jest całkowicie uzależniony od generatorów diesla. W poniedziałkowym raporcie Grossi powiedział, że chociaż paliwo było dostępne przez dziesięć dni, dostawy były utrudnione z powodu walk.

Elektrownia atomowa Zaporoże na południu Ukrainy jest od marca okupowana przez wojska rosyjskie. Teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany w ostatnich tygodniach, a Ukraina i Rosja obwiniały się nawzajem za te ataki. W zeszłym tygodniu zespół ekspertów z MAEA pod przewodnictwem Grossiego udał się do elektrowni jądrowej w celu zbadania sprawy.

Na terenie elektrowni na stałe pozostanie dwóch ekspertów MAEA. Grossi wyjaśnił, że w piątek dowiedział się od urzędników MAEA na miejscu o ostrzale, który w nocy doprowadził do „poważnej sytuacji” w elektrowni jądrowej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *