Deutschlands Kanzler Olaf Scholz hat in einem Telefonat mit dem russischen Präsidenten Wladimir Putin einen vollständigen Rückzug der russischen Truppen aus der Ukraine gefordert. In dem 90-minütigen Gespräch habe Scholz darauf gedrungen, "dass es so schnell wie möglich zu einer diplomatischen Lösung komme". Diese müsse auf einem Waffenstillstand, einem vollständigen Rückzug Russlands und der Achtung der territorialen Integrität und Souveränität der Ukraine basieren, hieß es.
Nie ma jeszcze punktu zwrotnego
Według przedstawiciela jednego z krajów zachodnich, po ostatnich sukcesach Ukrainy na wschodzie jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o przełomie w wojnie. Ale będzie to miało świetny efekt – zarówno w działaniach bojowych, jak i psychologicznie. Według własnych oświadczeń Kijów we wschodnim regionie Charkowa chce w ciągu tygodnia wyzwolić co najmniej 300 miast z blisko 150 tys. mieszkańców na 3800 km2. To powiedziała wiceminister obrony Hanna Maljar we wtorek w Balakliji, jednym z odzyskanych miast. To tylko potwierdzone liczby, powiedziała, zgodnie z wiadomością Telegrama. Wyzwolony obszar w obwodzie charkowskim jest prawdopodobnie prawie dwukrotnie większy. Więcej danych zostanie opublikowanych w środę, podała organizacja.
Borrell: Sankcje szkodzą rosyjskiej armii
Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że sankcje Unii Europejskiej wobec Moskwy są wyraźnie szkodliwe dla rosyjskiego wojska. Rosja ma coraz większe trudności z utrzymaniem broni i sprzętu wojskowego, powiedział Borrell parlamentarzystom w Strasburgu. Powodem tego jest fakt, że około połowa rosyjskiej technologii jest uzależniona od importu europejskiego. Jednak sankcje zatrzymały ten import. Po rosyjskiej inwazji USA, UE, Wielka Brytania i inne kraje nałożyły na Rosję surowe środki karne.
Borrell dodał, że sankcje UE mają już “bardzo poważne” konsekwencje dla Moskwy. Około dwie trzecie wszystkich rosyjskich samolotów cywilnych nie mogło już latać, ponieważ ich części pochodziły z krajów zachodnich. Środki karne uniemożliwiły również import części zamiennych. Co więcej, Rosja nie jest już w stanie „podnieść się po wielkich stratach militarnych, jakie poniosła”.
Ukraina od końca lutego walczy z rosyjską agresją. Według oficjalnych danych Kijów od początku września odzyskał już ponad 6 tys. kilometrów kwadratowych południowej i wschodniej Ukrainy. Rosja kontrolowała teraz ponad 20 procent sąsiedniego kraju. Informacji ze strefy działań wojennych nie można zweryfikować całkowicie niezależnie.