W dwóch krokach do hamulca cen energii elektrycznej

W dwóch krokach do hamulca cen energii elektrycznej

W tym tygodniu rząd federalny proponuje zahamowanie cen energii elektrycznej. Podstawowe zapotrzebowanie na energię elektryczną zostało ograniczone dla wszystkich gospodarstw domowych.

von Christianie Boehmerze, Michael Hammerli

Jesteś skończony. W niedzielę kanclerz Karl Nehammer i minister ochrony klimatu Leonore Gewessler potwierdzili, że w środę w Radzie Ministrów zostanie uchwalony tzw. hamulec cen energii elektrycznej.
Ostateczne szczegóły są otwarte, ale nic nie stoi na przeszkodzie w podjęciu decyzji.
Decydujące teraz pytanie brzmi: jak to wygląda, czyli jak konkretnie koalicja chce uwolnić gospodarstwa domowe i przedsiębiorców od galopujących niekiedy kosztów energii elektrycznej?
Według informacji, którymi dysponuje KURIER, uzgodniony w weekend hamulec cen energii elektrycznej opiera się na modelu, który szef ÖGB Wolfgang Katzian zaprezentował za pośrednictwem KURIER w lipcu.

Zgodnie z tą wytyczną, rząd przyjmie średnie roczne zużycie trzyosobowej rodziny jako wartość referencyjną zużycia energii elektrycznej. Za tę wartość gospodarstwa domowe są obciążane ceną wspieraną przez sektor publiczny.
Kwestia oszczędzania energii była i jest główną troską koalicjantów. Dlatego ÖVP i Zieloni zgodzili się, że 80 procent średniej konsumpcji jest wspierane lub promowane. Wszystko poza tym musi być kupowane po zwykłej cenie rynkowej.
W weekend nikt nie chciał powiedzieć, jakie konkretne wartości rząd stosuje do średniego rocznego zużycia. W jego modelu ÖGB opierał się na 3000 kilowatogodzinach (kWh) rocznie, co powinno być ograniczone do 20 centów za kWh. Model tyrolskiego szefa ÖVP Antona Mattle powinien również odgrywać rolę w projekcie rządu. Zamiast 20 zażądał tylko 10 centów za kWh. Jednak to zmniejszenie średniego zużycia to dopiero pierwszy krok w hamowaniu cen energii elektrycznej.

Po drugie, należy zapewnić dodatkowe finansowanie osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji społecznej. Rekompensata dla gospodarstw domowych zwolnionych z GIS byłaby możliwa poprzez rachunek za energię elektryczną, ponieważ operatorzy sieci mają dostęp do danych. Ponadto rząd planuje dalsze odciążenie gospodarstw domowych dodatkowymi osobami na mieszkańca.
Czemu? Mają one zwykle większe zużycie energii. Aby otrzymać ten dodatkowy zasiłek, zainteresowane gospodarstwa domowe muszą złożyć wniosek i wykazać swoje potrzeby.
Jednak ogólny hamulec cenowy dla wszystkich gospodarstw domowych jest automatycznie odliczany od rachunku za energię elektryczną.

500 euro ulgi

W kręgach negocjacyjnych mówiono, że przeciętny odbiór wyniesie około 500 euro rocznie; dostępna byłaby łączna kwota około 2,5 miliarda euro. Kanclerz Nehammer prawdopodobnie poda dziś wieczorem konkretne liczby, do jakiego momentu rząd będzie wspierał lub promował zużycie energii elektrycznej – jest gościem letnich rozmów ORF.
Dotacja do kosztów energii ma odpowiedzieć na pytanie, jak przedsiębiorstwa energochłonne – a zwłaszcza małe i średnie – przetrwają zimę. Tutaj mówi się od rządu, że wciąż czekają na odpowiednią dyrektywę z UE.
W Ministerstwie Ochrony Klimatu opracowuje się rekompensatę cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw przemysłowych.

Pokrywa iberyjska

W niedzielę radny ds. finansów i gospodarki w Wiedniu Peter Hanke sformułował również konkretny postulat: zasugerował, by rząd poparł limit cenowy dla handlu energią elektryczną podczas szczytu energetycznego UE 9 września, podobnie jak w Hiszpanii i Portugalii. Zamiast obecnego systemu „merit order” zostanie ustalona maksymalna cena handlowa w wysokości 300 euro za MWh energii elektrycznej. Operatorzy elektrowni powinni otrzymać rekompensatę w wysokości różnicy w kosztach wytwarzania.
„W ten sposób wdrożyłoby się długo oczekiwane rozdzielenie cen energii elektrycznej i gazu” – mówi Hanke.
Podobnie widzi Stephan Pernkopf, zastępca gubernatora Dolnej Austrii odpowiedzialny za energetykę. Jego zdaniem należy podjąć bardziej masowe działania przeciwko zasadzie merit order: „System jest absurdalny i musi zostać natychmiast zawieszony w UE, skorygowany – albo musi nastąpić solowy wysiłek Austrii”.

Zawsze i wszędzie poinformowany

Bezpieczny nieograniczony dostęp do wszystkich treści cyfrowych KURIER: treści Plus, e-papierów, magazynów online i nie tylko. Przetestuj teraz cyfrową subskrypcję KURIER.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *