Ukraina informuje o zajęciu strategicznie ważnego miasta na wschodzie

Ukraina informuje o zajęciu strategicznie ważnego miasta na wschodzie

Wojna w Ukraina Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że kraj wchodzi w „fazę krytyczną”. ukraiński Siłom zbrojnym udało się ostatnio powstrzymać ofensywę Moskwy w Donbasie i odzyskać terytorium dzięki wsparciu państw NATO – powiedział w piątek na konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Solidarność Zachodu nie może osłabnąć pomimo kryzysu energetycznego i rosnących kosztów życia.

„Cena, którą płacimy, jest mierzona w pieniądzach Ukraińcy płace mierzy się życiem”, powiedział Stoltenberg Ukraina przestać walczyć, „przestanie istnieć jako niezależny naród” – ostrzegł. Dlatego musisz trzymać się obecnego kursu – „do Ukraina i dla naszego własnego dobra”.

Osiągnięcia dla Ukrainy

W sobotę ukraiński Armia może podobno odnieść znaczne sukcesy w kontrofensywie na wschodzie kraju. Zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych sugerowały, że można uchwycić strategicznie ważne miasto Kupyansk w obwodzie charkowskim. Odcięłoby to dostawy wojskom rosyjskim w dużej części Donbasu. Rosyjscy okupanci nakazali wcześniej ewakuację Kujańska.

Przez Kujansk przebiega linia kolejowa między Rosją a strategicznie ważnym miastem Izjum, która podobno również biegnie z Kujańska ukraiński wojska mogą być otoczone. Jak poinformował w sobotę rano brytyjski wywiad wojskowy, zdobycie Kupjanska byłoby „ciosem” dla strony rosyjskiej z powodu przerwania szlaków dostaw.

Południowe miasto Izjum zostało zajęte przez Rosjan na początku kwietnia i ze względu na swoje położenie geograficzne ma ogromne znaczenie dla kontroli nad całym Donbasem. W związku z tym najeźdźcy skoncentrowali tam znaczne siły. Według doniesień ponad 10 000 rosyjskich żołnierzy jest obecnie zagrożonych okrążeniem. Posty na portalach społecznościowych, z których Rosjanie już uciekli z Izyum, nie mogły zostać zweryfikowane.

Na zdjęciach były ukraiński Żołnierze, którzy patrzą, jak umierają ukraiński Flaga podniesiona nad budynkami Kujańska. Żołnierzy można było również zobaczyć przed ratuszem, który ozdobiono niebiesko-żółtymi flagami. „Kujańsk jest Ukraina. Chwała armii UkrainaW sobotę na Facebooku napisała na Facebooku czołowa oficjalna krakowska Natalia Popova.

Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił w piątek wieczorem o ponad 30 odbitych osadach w obwodzie charkowskim. „Zabieramy je wszędzie ukraiński flaga i ochrona naszego ludu” – powiedział w swoim wieczornym przemówieniu wideo. Zarówno w Donbasie na wschodzie Ukraina a na południu kraju „zaciekłe walki” trwały, powiedział prezydent. Po ponad pół roku wojny ukraiński Żołnierze w kontrofensywie wkroczyli niedawno do obwodu charkowskiego i obwodu chersońskiego na południu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *