UE kończy umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją

UE kończy umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją

UE całkowicie zawiesi umowę zawartą z Rosją w celu ułatwienia wydawania wiz podróżnym. Szef spraw zagranicznych UE Josep Borrell poinformował o tym w środę po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Pradze. Środek ten jest kolejnym środkiem karnym w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę, która trwa od ponad sześciu miesięcy.

Ma on na celu umożliwienie państwom członkowskim łatwego nakładania ograniczeń wjazdowych na Rosjan oraz zwiększenie kosztów i obciążenia pracą wnioskodawców. Na przykład wygasa podstawowa wysokość opłaty wizowej w wysokości 35 euro, a standardowy czas rozpatrywania dziesięciu dni kalendarzowych po otrzymaniu wniosku przestaje obowiązywać. Borrell powiedział, że zawieszenie umowy wizowej znacznie zmniejszy liczbę wydawanych nowych wiz.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że ​​w przyszłości Rosjanie mogą ubiegać się o pomoc. Jednocześnie wierzą, że nadal możliwe jest umożliwienie na przykład wjazdu do kraju studentom i dziennikarzom. Celem jest również powstrzymanie ludzi przed zwracaniem się przeciwko UE, a nie własnemu prezydentowi, z powodu frustracji zachodnimi sankcjami.

Minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg (ÖVP) również wypowiedział się przeciwko całkowitemu zakazowi wiz dla Rosjan. “Nie możemy anulować całego kraju. To nie byłoby rozsądne” – powiedział Schallenberg w porannej gazecie Ö1 w środę. Sankcje powinny dotyczyć systemu szefa Kremla Władimira Putina, a nie narodu rosyjskiego.

Do tej pory umowa o ułatwieniach wizowych, która weszła w życie w 2007 roku, została zawieszona jedynie dla biznesmenów, urzędników państwowych i dyplomatów. Decyzja ta została podjęta 25 lutego, niedługo po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *