Trumna królowej zostaje przywieziona do Londynu

Trumna królowej zostaje przywieziona do Londynu

 • Dzisiaj, 10:01

  Karol III Oficjalny Głowa Państwa Papui Nowej Gwinei

  Karol III został oficjalnie mianowany nową głową państwa w Papui Nowej Gwinei we wtorek. Oświadczenie zostało odczytane podczas ceremonii prowadzonej przez gubernatora generalnego Boba Dadae przed parlamentem w stolicy, Port Moresby. W uroczystości uczestniczył także premier James Marape.

  Salut z 96 dział został wystrzelony na cześć Królowej, która zmarła w zeszły czwartek. Elżbieta II trzykrotnie odwiedziła stan Pacyfiku. Również król Karol III. podróżował do stanu wyspiarskiego w 1966 i 1984 roku jako następca tronu.

  Po proklamacji Marape i Dadae chcieli polecieć do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w państwowym pogrzebie królowej, podał portal Papua New Guinea Today. Papua Nowa Gwinea jest częścią Wspólnoty Narodów.

 • Dzisiaj, 08:29

  Czworo dzieci królowej zebrało się przy trumnie matki w Edynburgu

  Charles, Anne, Andrew i Edward zebrali się na czuwaniu w stolicy Szkocji.

 • Dzisiaj, 08:25 rano

  Śmierć zwiększa oglądalność Korony

  Według doniesień medialnych śmierć Elżbiety II spowodowała gwałtowny wzrost oglądalności serialu Netflix „Korona”. Jak podał magazyn branżowy „Variety”, powołując się na dane firmy analitycznej Whip Media, liczba ta znacznie wzrosła w Wielkiej Brytanii w weekend (11-13 września). Magazyn donosił o podobnym rozwoju w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

  Od 2016 roku Netflix przedstawia życie brytyjskiej rodziny królewskiej w swojej nagradzanej serii. Pierwsze dwa sezony dotyczą wczesnych lat królowej między skandalami rodzinnymi a kryzysami politycznymi. Oczekuje się, że nadchodzący piąty sezon rozpocznie się w listopadzie 2022 roku i będzie miał miejsce na początku lat 90., gdy relacje między księciem Karolem i Lady Dianą nadal się pogarszają. Imelda Staunton zagra w tym sezonie z królową Elżbietą II, wcześniej z Claire Foy i Olivią Coleman.

 • Dzisiaj, godzina 07:00

  Nowa Zelandia: Maoryski król jedzie na pogrzeb

  Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern udaje się do Londynu z delegacją sześciu dygnitarzy na państwowy pogrzeb królowej. Wraz z generałem gubernatorem Cindy Kiro, król Maorysów Tuheitia Paki pojedzie na uroczystość państwową w najbliższy poniedziałek. Po śmierci królowej 67-latka wspominała kilkakrotne wizyty w oficjalnej rezydencji maoryskich królów Turangawaewae Marae podczas jej długiej kadencji.

  „To zaszczyt uczestniczyć w pogrzebie wraz z innymi Nowozelandczykami z różnych środowisk, aby oddać hołd w imieniu wszystkich Nowozelandczyków” – powiedział we wtorek Ardern. Królowa była bardzo kochana i podziwiana w Nowej Zelandii.

  Kraj Pacyfiku jest częścią Wspólnoty Narodów. Głową państwa jest monarcha brytyjski.

 • Dzisiaj o 6:13

  Premier Australii jedzie na pogrzeb z 10 cywilami

  Premier Australii Anthony Albanese ogłosił, że dziesięciu obywateli może podróżować z nim do Londynu na państwowy pogrzeb królowej Elżbiety II. To zasługują kobiety i mężczyźni ze wszystkich części kraju.

  Wśród nich jest znany trener koni Chris Waller, który ma w stajni jednego z koni królowej, wałacha Chalk Stream. Elżbieta II pasjonowała się wyścigami konnymi. Wybrano również Dylana Alcotta, który został mistrzem paraolimpijskim zarówno w tenisie na wózkach, jak i koszykówce na wózkach. Kolejne zaproszenie trafiło do Miriam-Rose Ungunmerr Baumann. Aborygeński artysta i aktywista był pierwszym w pełni wykwalifikowanym rdzennym nauczycielem na Terytorium Północnym. Została później powołana do Narodowej Rady Tubylczej rządu.

 • Dzisiaj o 06:12

  Największa operacja policyjna w historii Wielkiej Brytanii

  Oczekuje się, że na pogrzeb królowej Elżbiety II w Londynie wezmą udział setki polityków i dygnitarzy z całego świata oraz miliony odwiedzających. Poniedziałkowe nabożeństwo pogrzebowe to nie tylko historyczne wydarzenie, ale także ogromne wyzwanie dla służb bezpieczeństwa.

  „To będzie prawdopodobnie największa operacja policyjna i bezpieczeństwa, jaką kiedykolwiek podjęła Wielka Brytania” – powiedział gazecie Nick Aldworth, były Narodowy Koordynator ds. Zwalczania Terroryzmu. Niezależnit.

  Najsurowsze środki bezpieczeństwa zostaną zastosowane w dzielnicy Westminster i wokół niej, gdzie mieści się parlament, w Opactwie Westminsterskim – gdzie odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe z gośćmi państwowymi – oraz w Pałacu Buckingham – powiedział Stuart Cundy, zastępca szefa Metropolitan Police.

 • 09.12.2022, 21:29

  Dzieci królowej Elżbiety odbyły czuwanie

  Czworo dzieci zmarłej królowej Elżbiety II przejęło czuwanie w katedrze St. Giles w Edynburgu w poniedziałek wieczorem. Król Karol III (73), księżniczka Anna (72), książę Andrzej (62) i książę Edward (58) ustawili się po czterech stronach trumny. Zamknięta trumna zostaje umieszczona w kościele na około 24 godziny, aby ludność szkocka mogła się tam pożegnać.

 • 09.12.2022, 20:13

  Prawie co druga osoba płakała z powodu Queen

  Według sondażu prawie co drugi dorosły w Wielkiej Brytanii płakał z powodu śmierci królowej. Według instytutu badania opinii publicznej YouGov, 44 procent ankietowanych uroniło łzę.

 • 09.12.2022, 19:14

  Boris Johnson podczas ostatniego spotkania z królową

  „Była bardzo skoncentrowana na geopolityce, polityce brytyjskiej i cytowała mężów stanu z lat pięćdziesiątych” – powiedział były premier Wielkiej Brytanii Johnson w wywiadzie dla BBC.

 • 09.12.2022, 19:03

  Rozpoczęła się sesja kondolencyjna Parlamentu Szkockiego

  Król Karol i królowa małżonka Camilla przybyli do szkockiego parlamentu w Holyrood. Prezydent Alison Johnstone otworzyła sesję i złożyła hołd królowej, która wzięła udział w pierwszej sesji Zgromadzenia Ogólnego w 1999 roku.

 • 09.12.2022, 18:08

  Parlament Europejski milczy na cześć zmarłej królowej

  Parlament Europejski przerwał na cześć zmarłej królowej. „Świat opłakuje Jej Wysokość Królową Elżbietę II” – powiedziała w poniedziałek w Strasburgu przewodnicząca parlamentu Roberta Metsola przed minutą ciszy dla monarchy. Niewielu ukształtowałoby historię świata tak jak królowa. Słowa jej przemówienia w Parlamencie Europejskim z 1992 roku rozbrzmiewają do dziś. Królowa podkreślała wówczas różnorodność Europy jako siłę i chwaliła Parlament Europejski jako miejsce, które symbolizuje proces uzdrowienia Europy po wielu wojnach. W niedzielny wieczór w Wielkiej Brytanii zostanie zachowana minuta ciszy.

 • 09.12.2022, 16:59

  Królowa Camilla i hrabina Sophie of Wessex czekają przed katedrą St Giles

  Na nabożeństwie przed kościołem i w kościele zebrał się już żałobnik, w tym szkocki premier Nicola Sturgeon.

  © Zdjęcie: REUTERS / HANNAH MCKAY

 • 09.12.2022, 16:46

  Trumna królowej przybywa do katedry St Giles w Edynburgu

  Trumna zmarłej królowej Elżbiety II dotarła do swojego tymczasowego miejsca spoczynku, katedry St Giles, po procesji przez Stare Miasto w Edynburgu. Kondukt pogrzebowy na Royal Mile w stolicy Szkocji był prowadzony przez nowego króla Karola III, najstarszego syna królowej, oraz jego rodzeństwo: księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i księcia Edwarda.

  Andrew był jedynym z czwórki dzieci królowej, które nie nosiło munduru wojskowego. Na początku tego roku królowa pozbawiła go wszystkich stopni wojskowych za udział w skandalu z nadużyciami z udziałem zmarłego amerykańskiego multimilionera Jeffreya Epsteina. Według raportu agencji prasowej PA, mundur może nosić tylko raz podczas ceremonii żałobnych.

  © Zdjęcie: APA/AFP/OLI SZALIK

 • 09.12.2022, 16:34

  Wśród żałobników jest nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss

  Królowa Elżbieta przyjęła Truss na audiencji w zamku Balmoral na dwa dni przed śmiercią. Ostatnie oficjalne zdjęcia królowej zostały zrobione podczas nominacji.

 • 09.12.2022, 16:19

  Tysiące ludzi ustawiają się na ostatnim spacerze królowej

  Według najdłużej urzędującego członka Izby Gmin oczekuje się, że w tym tygodniu w czterodniowym czuwaniu w brytyjskim parlamencie wezmą udział dwa miliony ludzi. Trumna Elżbiety II zostanie tam umieszczona w środę i będzie otwarta dla publiczności w dzień iw nocy do poniedziałku rano.

  © Zdjęcie: APA/AFP/POOL/ODD ANDERSEN

 • 09.12.2022, 16:09

  Procesja w pełnym rozkwicie

  Król, księżna Anna i zhańbiony książę Andrzej przechodzą pieszo procesję do katedry św. Idziego. Następnie członkowie rodziny królewskiej biorą udział w nabożeństwie. Szkoci mają wtedy 24 godziny na pożegnanie się z królową w kościele.

  © Zdjęcie: REUTERS/PHIL NOBLE

 • 09.12.2022, 14:45

  Procesja pogrzebowa dla królowej Elżbiety II

  Karol i Camilla eskortują trumnę zmarłej królowej Elżbiety II z królewskiej rezydencji, pałacu Holyroodhouse, do katedry św. Idziego w Edynburgu. Planowane jest tam również nabożeństwo. Według brytyjskich mediów, Charles i inni członkowie rodziny królewskiej Holyroodhouse powinni iść do głównego kościoła prezbiteriańskiego St Giles. W tym kościele zmarła królowa zostaje położona po raz pierwszy. Szkoci mają wtedy 24 godziny na pożegnanie się z królową w kościele. Trumna królowej zostanie przeniesiona do Londynu we wtorek i pozostanie w Pałacu Buckingham na pogrzeb królowej w poniedziałek.

 • 09.12.2022, 14:27

  Karol i Camilla w Edynburgu

  Król Karol III i jego żona Camilla przybyli do Edynburga. Para została przywitana przez gapiów, którzy stali wzdłuż ulic szkockiej stolicy, aby oddać hołd królowej spoczywającej w sali tronowej Holyroodhouse.

  Wielka Brytania opłakuje królową Elżbietę

  © Zdjęcie: REUTERS / CARL RECINE

 • 09.12.2022, 14:05

  Narodowa minuta ciszy dla królowej na dzień przed pogrzebem państwowym

  Rząd w Londynie wezwał Brytyjczyków do zachowania minuty ciszy w intencji królowej w niedzielę (18 września). Na dzień przed planowanym państwowym pogrzebem publiczność zostanie zaproszona do „spotkania się i świętowania narodowej chwili refleksji, aby opłakiwać i zastanowić się nad życiem i dziedzictwem królowej Elżbiety II” – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu.

  Minuta ciszy o 20:00 czasu brytyjskiego (21:00 CEST) może odbyć się tylko w domu, z przyjaciółmi i sąsiadami lub na lokalnych imprezach, kontynuował rzecznik. Dodał: „Zachęcamy lokalne grupy, kluby i inne organizacje do udziału w tej chwili refleksji”. Osoby przebywające poza granicami kraju muszą uczestniczyć w minutach ciszy we właściwym czasie lokalnym.

 • 09.12.2022, 14:04

  Wzruszający gest Meghan po śmierci królowej

  Książę Harry i jego żona Meghan rozmawiali w sobotę z nowym księciem i księżniczka Walii w ramach wycieczki po zamku Windsor z królewskimi fanami po śmierci królowej Elżbiety II. Szczególny moment Meghan został uchwycony na wideo przez gościa i udostępniony w mediach społecznościowych.

 • Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *