Towarzystwo Emerytalne wychodzi na ulice po wyższe emerytury

Towarzystwo Emerytalne wychodzi na ulice po wyższe emerytury

Prezes Kostelka opowiada się też za nową formułą dostosowania.

von Elisabeth Hofer

To coś wyjątkowego dla związku emerytów SPÖ. Nie uczestniczy w każdej demonstracji związkowej. Ale w tym roku jest inaczej. „Austriackie Stowarzyszenie Emerytów i Emerytów wzywa do udziału w demonstracjach ÖGB we wszystkich krajach związkowych w sobotę 17 września 2022 r.” – powiedział Peter Kostelka, prezes Stowarzyszenia Emerytów i Emerytów. Protest emerytów odbędzie się pod hasłem „podwyżka emerytur i spadek cen”. Ponieważ: „Te wiece to także emerytury. Ze względu na ceny energii, które są już niedostępne, i zakupy w supermarketach, na które prawie nie stać, należy powstrzymać utratę siły nabywczej wśród emerytów – przy znacznym wzroście emerytur – mówi Peter Kostelka.

Dalsze negocjacje między ministrem spraw społecznych Johannesem Rauchem (Zieloni) a przedstawicielami emerytów powinny rozpocząć się w połowie przyszłego tygodnia. Stowarzyszenie Emerytów i Emerytur jako podstawę negocjacji podaje dziesięcioprocentową korektę wszystkich emerytur, „ponieważ korekta o 1,8 proc. w 2022 r. i ustawowe 5,8 proc. na 2023 r. to po prostu za mało”. emeryci nadal musieliby płacić.

Stowarzyszenie Emerytalne opowiada się zatem za nową formułą dostosowania. W przyszłości korekta powinna być obliczona na podstawie inflacji za cały poprzedni rok (od stycznia do października plus prognoza na dwa brakujące miesiące zamiast poprzedniego sierpnia). Odpowiednia poprawka powinna zostać dokonana w tym roku, aby korekta mogła zostać dokonana już w 2023 r. z nową wartością.

Kostelka opowiada się za jednorazowymi wypłatami z pakietu antyinflacyjnego za większym zróżnicowaniem społecznym. Nie może być tak, że osoby z niższą emeryturą otrzymują mniej niż inni.

Zawsze i wszędzie poinformowany

Bezpieczny nieograniczony dostęp do wszystkich treści cyfrowych KURIER: plus treści, e-papierów, czasopism online i nie tylko. Przetestuj teraz cyfrową subskrypcję KURIER.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *