Temat w U-Commitee: Dlaczego Austria zależy od Rosji

Temat w U-Commitee: Dlaczego Austria zależy od Rosji

We wtorek komisja śledcza ds. korupcji ÖVP wznowi pracę po wakacjach. Na początek poruszony zostanie temat OMV, a także bardzo pilna obecnie kwestia, kto odpowiada za uzależnienie Austrii od rosyjskiego gazu.

Brak informacji od duszy

Pierwszą osobą, która udziela informacji, jest były członek zarządu OMV Gerharda Roissa. Jednak jego następca, były członek zarządu, nie przyjdzie Dusza Rainera. Ze względu na brak austriackiej rezydencji nie można było jej załadować.

Czy Bund został naruszony?

Temat OMV i uzależnienia od gazu był szczególnie interesujący dla NEOS; wezwania informatorów odbyły się na wniosek opozycyjnych frakcji SPÖ, FPÖ i NEOS. Zaproszone osoby są przesłuchiwane w kwestiach dowodowych 2 i 4: wpływ na federalne spółki holdingowe i preferencyjne traktowanie w doborze personelu.

Roiss, który we wtorek przybędzie do Camineum w Hofburgu jako pierwsza osoba, która udzieli informacji, w kilku opublikowanych w tym roku wywiadach skrytykował przyjazne dla Rosji stanowisko częściowo państwowego koncernu naftowego OMV pod kierownictwem jego następcy, Seele.

Zrozumiecze Putina wywierają presję

Faktem jest, że „nastroje na poziomie przedstawicieli właścicieli w tym czasie (2014, przyp.) przesunęły się zauważalnie w kierunku Rosji. Była duża grupa ludzi, którzy rozumieli Rosję i Putina, którzy namawiali OMV do zobowiązania się do większego zaangażowanych w Rosję” – powiedział Roiss w wywiadzie „profilowym” w marcu.

Ponadto on – który był dyrektorem generalnym OMV od 2011 do 2015 roku – został „po prostu odłożony na bok od października 2014 roku, aż faktycznie odszedłem 30 czerwca 2015 roku”. Jako dyrektor generalny nie był już upoważniony do „podejmowania decyzji przeciwko wyznaczonemu następcy (uwaga: dusza)”.

Umowa przedłużona wcześnie

W innym „profilowym” wywiadzie w czerwcu Roiss skrytykował również fakt, że Seele 2018 „w obecności Władimir Putin oraz Sebastian Kurz„przedwcześnie przedłużyła umowę na dostawy gazu z Gazpromem, która obowiązywała do 2028 roku” – czyli do 2040 roku. Poniedziałek. Jednym z powodów jest to, że była również członkiem Rady Nadzorczej.

W środę były przewodniczący Rady Nadzorczej OMV, Wolfgang C. Berndtoczekiwany w U-komitecie – obiecał przyjechać. Na drugi dzień śledztwa zaproszono również innego byłego pracownika OMV. Jednak były prawa ręka Seele został anulowany Marka Friesachera. Były kierowca sprzedał swoje tanie stacje benzynowe firmie OMV w 2015 r. – a następnie został wprowadzony do grupy przez Seele jako menedżer OMV (do 2020 r.).

Członkowie NEOS Stephanie Krisper już w sierpniu stwierdził, że należy wyjaśnić, czy przyczyną uzależnienia od rosyjskiego gazu była „krótkowzroczność ówczesnego rządu i właściwych resortów ÖVP, czy też chodziło o to, kto skorzystał na powiązaniach z Rosją ”.

Co to jest uzależnienie?

W okresie poprzedzającym spotkanie podkreśliła w APA, że ma nadzieję na pomoc w dziedzinie gazu: „My, NEOS, chcemy wyjaśnić, w jakim stopniu ÖVP – a tym samym SPÖ i FPÖ – nie popierają interesów republiki w OMV, ale partii i jej przyjaciół – i przez to staliśmy się całkowicie zależni od Rosji i gazu Putina, który jest teraz naszym upadkiem”.

FPÖ: „Typowe dla komisji U”

Lider frakcji FPÖ Christian Hafenecker powiedzieli APA, że chcą „przyjrzeć się bliżej przeplataniu się turkusowego ÖVP przez ÖBAG i OMV” – na przykład jak przebiegały nominacje do rady dyrektorów. Był zirytowany nieobecnością Seele: „To symptomatyczne dla U-Committee: stajesz się niedostępny, grasz na czas”, niektórzy informatorzy nawet „przecinają” ich główną siedzibę. To było “haniebne, bo to wszyscy ludzie, którzy przynajmniej pośrednio byli finansowani z pieniędzy podatników. Nie ma już mowy o unikaniu odpowiedzialności”.

„Proces samooczyszczania w ÖVP”

Lider Grupy Zielonych Nina Tomaselli z zadowoleniem przyjął nadchodzące zarzuty w rozmowach z APA. „Myślę, że proces samooczyszczania, który już rozpoczął się w komisji Ibiza U z ÖVP, jest w pełnym toku”. W lecie akta zostały przejrzane przez „rosyjskie okulary”, poinformował poseł. „Widzimy w tym wielką odpowiedzialność polityczną” – powiedziała zapytana, w jaki sposób Austria może stać się tak zależna od rosyjskiego gazu.

Analiza akt pokazuje, że „krótki ÖVP, zwłaszcza w kolorze turkusowym” wmanewrował Austrię w „naprawdę niebezpieczną sytuację”.

Kurz i „Kurs przytulania Putina”

Tomaselli odniósł się również do wyjazdów do Rosji polityków ÖVP po 2014 roku: „Nie chodziło tylko o tani gaz, ale także o kontr-umowy – mimo że były sankcje, mimo że Krym był już zaanektowany. Nie jest przesadą stwierdzenie, że tam były „towarzyskość Putina”.

Pierwsza podróż poza UE byłego kanclerza Sebastiana Kurza również przywiodła go do Moskwy – “z pełną świadomością, że obowiązują sankcje”. I trzeba też mówić o tym, jak mogło dojść do tego, „że Rainer Seele został wybrany na menedżera jako oddany Putinowi człowiek”.

Kiedy Seele zaczynało pracę w OMV, Austria otrzymywała 50 procent swojego gazu z Rosji – do czasu wojny na Ukrainie udział ten wzrósł do 80 procent.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *