Sozialmarie 2021: Zwycięzcy pomagają pomocnikom

Sozialmarie 2021: Zwycięzcy pomagają pomocnikom

Trzej założyciele IG 24 w kadrze, konsultant i aktywista z Grazu, powiedzieli, że byli „zaskoczeni” i „absolutnie zachwyceni” podczas ceremonii wręczenia nagród Simona Durisova i jej dwie koleżanki z Wiednia Flavia Mattei i Anna Leder.

Europejska Nagroda Innowacji Społecznych

„Social Marie wyróżnia pomyślnie zrealizowane projekty i jest znakiem jakości dla najwyższej klasy i skutecznych innowacji społecznych”, wyjaśnia Wanda Moser-Heindl, fundatorka nagrody. „Promowanie i rozpowszechnianie przykładowych projektów oraz wspieranie dyskusji o innowacjach społecznych to główne cele Sozialmarie”.

Z pierwszym zaproszeniem do składania wniosków w 2004 r. i pierwszą nagrodą w 2005 r. Sozialmarie jest pierwszą nagrodą za innowacje społeczne w Europie. Każdego roku 15 wyróżniających się projektów jest wybieranych przez międzynarodowych ewaluatorów i eksperta i nagradzanych. Oprócz uznania finansowego Sozialmarie oferuje przede wszystkim publiczną platformę dla społecznie innowacyjnych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej. Obszar składania wniosków obejmuje Austrię, Węgry, Czechy, Słowację, Chorwację i Słowenię.

Prawnicy doradzają bezdomnym

Druga nagroda trafia do węgierskiej „Pandemicznej Pomocy Prawnej”. Grupa oddanych prawników znalazła łatwy sposób na zapewnienie pomocy prawnej osobom bezdomnym i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Przed pandemią prawnicy regularnie siedzieli na placach publicznych w Budapeszcie i udzielali bezpłatnych porad prawnych. Obecnie doradzają telefonicznie i mailowo.

Rosnące bezrobocie spowodowane pandemią oraz fakt, że dwie trzecie Węgrów nie ma oszczędności, podkreślają wagę dalszego doradzania ludziom w niepewnych okolicznościach, zwłaszcza w czasie kryzysu.

„Rzemiosło 4.0”

Trzecią nagrodę otrzymuje wspólny austriacko-słoweńsko-chorwacki projekt „Made in”. Platforma skupia projektantów, rzemieślników, badaczy i kuratorów z różnych krajów, aby uczestniczyć w procesie twórczym. Badają, dokumentują i rozwijają wizjonerskie pomysły oraz projektują produkty. Platforma chce stworzyć „Przemysł 4.0 handlu”.

Więcej informacji na temat tych i wszystkich innych zdobywców nagród i nominowanych tutaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *