Dopiero pod koniec ataku
A jeśli nazwisko Pötzelsberger pojawia się dość często w tym telewizyjnym kalendarzu, to nie tylko dlatego, że zadawał najbardziej obraźliwe pytania (które też były zauważalne), ale także dlatego, że moderator „ZiB” dość często w tych „Letnich dyskusjach” zabierał nad magazynem. Może głód wywiadu jest również wielki, jeśli nie dostaniesz takiej okazji w głównym harmonogramie wiadomości. Schmuck częściej udziela wywiadów, choć w radiu.
Pod koniec rozmowy można było odnieść wrażenie, że Schmuck chciał użyć wykrzyknika, mówiąc „być może największy kryzys naszych czasów” – kryzys klimatyczny. Jak Nehammer mógł uznać Austrię za „kraj wzorcowy”, skoro statystyki pokazują inaczej?
„Sprawdzam fakty”
„Czytasz statystyki tak, jak chcesz je czytać” – powiedział Nehammer, po czym trochę się wzruszył. „Jesteśmy dobrym krajem” – powiedział. Pod względem produkcji energii już 75 proc. jest odnawialne – tylko zimą jest jeszcze luka, latem dochodzisz do prawie 100 proc. (chociaż ta liczba była daleka od osiągnięcia w tym roku z powodu uporczywej suszy, uwaga).
„Sprawdzam fakty” – powiedział Nehammer, a Schmuck upierał się, że emisje CO2 są zbyt wysokie i wracają do poziomu z 1990 roku.
Na koniec Schmuck zadał jeszcze jedno życiowe pytanie: „Kto jest najszczęśliwszą osobą, jaką znasz i dlaczego?”
Nehammer pozostał niezobowiązujący i nazwał wielu ludzi, którzy są „w pokoju ze sobą”, kochają to, co robią i lubią ludzi. Nie chciał dać się zwieść konkretnemu imieniu. „Ochrona danych nadal obowiązuje”.
Nehammer wydawał się inteligentny i dobroduszny na każdym kroku rozmowy. Ale kanclerz może śmiało pozostawić fakty innym, dlatego reporterzy tam są.