Reinhard Kaiser-Mühlecker ma szansę wygrać trzy nagrody książkowe

Reinhard Kaiser-Mühlecker ma szansę wygrać trzy nagrody książkowe

Nikomu się to nie udało: 39-latek z Górnej Austrii Reinhard Kaiser-Mühlecker jest teraz nominowany do austriackiej Nagrody Książki za „Wilderer” (S. Fischer) po Niemcu i Bawarczyku. Wiosną KURIER przyznał powieści, której akcja rozgrywa się na farmie, najwyższą ocenę: „Reinhard Kaiser-Mühlecker uważa, że ​​jego obowiązkiem jest uczynienie świata, który zna, namacalnym dla tych, którzy tego nie znają…”

A pisarka Anna Kim, urodzona w Korei Południowej w 1977 roku, a od 1984 mieszkająca w Wiedniu, ma podwójną szansę – z „Historia dziecka” (Suhrkamp) na niemieckie i austriackie nagrody książkowe.

Wśród sześciu autorów ogłoszonej we wtorek długiej listy krajowej nagrody książkowej (obdarowanej 20 000 euro) są Monika Helfer z „Bed Stories and Others” (książki bahoe), Robert Menasse z „The Extension” (Suhrkamp) , Helena Adler . z „Fretten” (Jung & Jung), Iris Blauensteiner z „Oddychająca skóra” (Kremayr & Scheriau), Markus Grundtner z „Pilność rzeczy” (Edition Keiper), Teresa Präauer z „Dziewczynami” (Wallstein), Verena Roßbacher z „Mon Chéri i nasze zniszczone dusze (Kiepenheuer & Witsch) oraz Thomas Stangl z „Mercury Light” (Matthes i Seitz Berlin). Pięć tytułów znajduje się na krótkiej liście (nagroda pieniężna w wysokości 2500 euro każdy), która zostanie opublikowana 11 października.

Cena debiutu

Do nagrody debiutanckiej, która jest obdarowana 10 000 euro, nominowano trzech autorów: Lena-Marie Biertimpel za „Poduszkę powietrzną” (Leykam), Sirka Elpass za „Wysusz rzęsy (Suhrkamp) i Anna Maria Stadler za „Maremma . ” (Młodzi i młodzi).

Jury (Edith-Ulla Gasser, Katharina Teutsch, Bernhard Bastien, Stefan Gmünder, Günther Stocker) obejrzało łącznie 133 książki, które zostały opublikowane od 8 października 2021 r. lub ukażą się do 11 października. Austriacka Nagroda Książkowa przyznawana jest w tym roku po raz siódmy – 21 listopada podczas otwarcia Buch Wien.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *