Zaangażowana jest już renomowana niemiecka kancelaria prawna. Kolejnym krokiem był oficjalny protest skierowany do członka zarządu OMV Alfreda Sterna. A teraz Związek Rolników Dolnej Austrii bierze na cel także Österreichische Beteiligungs AG ÖBAG. Temat jest zawsze ten sam: planowana sprzedaż działu nawozów Borealis, spółki zależnej OMV, zostaje anulowana. W liście do członka zarządu ÖBAG, Edith Hlawati, przewodniczącego stowarzyszenia rolników Stephana Pernkopfa, również wicegubernatora ÖVP w Dolnej Austrii, oraz dyrektora stowarzyszenia rolników Paula Nemecka ostrzegają przed negatywnymi skutkami sprzedaży na bezpieczeństwo żywnościowe w Austrii. Chcą, aby w tym przypadku ÖBAG wziął na siebie odpowiedzialność wobec państwa.
Sprzedaż Andrei Babis
Dział nawozów zostaje sprzedany czeskiej grupie Agrofert byłego premiera Czech Andreja Babisia za około 800 mln euro. Wcześniej najkorzystniejszą ofertą była rosyjsko-szwajcarska grupa, ale w tamtym czasie z ceną zakupu „jedynie” około 400 milionów euro. List do Hlawatiego stwierdza: „Po początkowych negocjacjach z rosyjsko-szwajcarską grupą najwyraźniej nie powiodły się, teraz chcą sprzedać do czeskiej grupy, znowu bez powodów strategicznych, które możemy zrozumieć. Ponadto nagłe podwojenie ceny zakupu do ponad 800 milionów euro w ciągu kilku miesięcy poddaje w wątpliwość powagę całego procesu”.
Oraz: „Przyczyny sprzedaży są dla nas i dużej części austriackiej ludności kompletną tajemnicą. Firma nie przeżywa kryzysu i nie potrzebuje nowego kapitału. Wręcz przeciwnie: w ciągu roku zyski znacznie wzrosły, a firma a zwłaszcza dział nawozów kwitnie, mają one immanentne znaczenie dla osadnictwa austriackiego i zaopatrywania miejscowego rolnictwa”.
Koncern produkcyjny
Stowarzyszenie rolników jest szczególnie zaniepokojone faktem, że Agrofert w Niemczech ogłosił wstrzymanie produkcji w jednej fabryce. Cytat z listu: „Zwłaszcza od czasu tej sieci grupowej, czeska grupa Agrofert ogłosiła niedawno zatrzymanie produkcji w niemieckich zakładach azotowych SKW Piesteritz koło Wittenbergi. Jak więc chcesz się upewnić, że po Piesteritz austriacki zakład w Linzu nie zostanie zamknięty także po co rezygnować z własnych sił, uzależniać się od innych i tym samym narażać na szwank wielu prac domowych? A przede wszystkim: jak zapobiec zagrożeniu naszego bezpieczeństwa dostaw?
Dlatego ÖBAG jest proszony o wykorzystanie wszystkich swoich zasobów, aby powstrzymać sprzedaż. Z komentarzem: „W szczególności odpowiedzialność przedstawicieli ÖBAG w tej firmie powinna być coraz bardziej kwestionowana”.
List jest wybuchowy, ponieważ na ten tydzień zaplanowano spotkanie między ÖBAG i członkiem zarządu OMV a prezesem Borealis Alfredem Sternem. Przedstawiciele rolników chcą, aby ta umowa została omówiona.