Pierwszy solowy album Sophii Blendy „Die Neue Heitheit”

Pierwszy solowy album Sophii Blendy „Die Neue Heitheit”

Z Sophie Löw, czyli Sophie Blenda, masz do czynienia z multidyscyplinarną artystką, która chce robić wszystko sama: muzykę, teksty, teledyski, covery itp. Wszystko musi pochodzić z jednego źródła. Dla nich oznacza to brak innych muzyków w tle, brak współautorów. Jednak w nagraniu i produkcji pomógł jej ktoś – mianowicie Jakob Herber, którego można zobaczyć m.in. znany przez zespół nowofalowy Górnej Austrii Flut. Wspólnie zaprojektowali opresyjnie piękny krajobraz dźwiękowy w piwnicy domu jej rodziców w Dolnej Austrii, oscylujący między nadzieją a rozpaczą, między grawitacją a nieważkością.

Czasami w pokoju jest tylko śpiewająca Blenda, otoczona minimalistycznymi, delikatnymi dźwiękami, na których skupia się fortepian, na którym Blenda akompaniuje sobie. Są też smyczki i wszelkiego rodzaju elektroniczne rzeczy po wyjęciu z pudełka, mieszające gęste i niepokojące dźwięki syntezatora z pięknymi melodiami.

W tle słychać trzaski i skrzypienie, gdy Blenda trzyma fort naprzód: strach jest, ale pragnienie przezwyciężenia go pozostaje większe do końca: „Nie jest jasne, kto dotrze do przyszłości”, śpiewa w tytułowym utworze. „BH” to nie tylko odzież, ale także ograniczenia społeczne. „Die Neue Heiterkeit” to przebojowa płyta, wypowiedzenie wojny własnym lękom: „Jestem nieustraszony, jestem zawzięty” mówi piosenka „Strach jest pustą przestrzenią”. Nieustraszony w przyszłości.

INFO: Sophia Blenda prezentuje swój pierwszy osobisty album “Die Neue Heiterkeit” 17 września w Rote Bar w Volkstheater w Wiedniu. Dalsze terminy w Austrii: 24 września – Wels, Alter Schlachthof; 25 listopada – Salzburg, konsorcjum.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *