Papież Franciszek zawiera kanclerz wielki Zakonu Maltańskiego Albrecht Freiherr von Boeselager, zwolniony z urzędu. W tym samym czasie, według Kathpress, głowa Kościoła rozwiązała Radę Suwerenną Zakonu Katolickiego. W sobotę odpowiedni dekret wydał Watykan. W nim 25 stycznia 2023 r. Głowa Kościoła zwołuje Tymczasowy Sobór Suwerenny i nadzwyczajną Kapitułę Generalną. Rozporządzenie wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym.
W związku z tym Specjalny Przedstawiciel Zakonu Maltańskiego pozostaje na stanowisku ze wszystkimi uprawnieniami, Kardynał Silvano Maria Tomasicoraz Porucznik John Dunlap, porucznik Zakonu. Odnosi się to do zakończenia Nadzwyczajnej Kapituły Generalnej „niezależnie od wszelkich sprzecznych praw, przywilejów lub zwyczajów, jakkolwiek godnych uwagi, które mogą być sprzeczne z moją decyzją” – powiedział papież.
Ostatnio mówi się o silnych napięciach między papieskim przedstawicielem ds. reformy zakonu, kardynałem Silvano Tomasim, a częścią kierownictwa zakonu. Donoszono, że nie chodzi tylko o suwerenność i statuty, ale także o niezależność finansową światowego porządku humanitarnego. 27 sierpnia papież spotkał się z Tomasim, Dunlapem i jezuitą oraz Kirchenjuristen Gianfranco Ghirlanda razem.
Współczesna struktura ołowiu
Reformując swoją konstytucję i kodeks, Malteserowie chcą nadać sobie bardziej współczesną strukturę zarządzania. Część, która dotyczy organizacji jako misji, musi zostać zatwierdzona przez Papieża, reszta nie. Ponadto planowane są reformy w obszarach finansów i compliance, a także w obszarze kobiet.
Suwerenny Zakon Maltański z zadowoleniem przyjął decyzję papieża o utworzeniu tymczasowego rządu tymczasowego. Dzięki „ojcowskim środkom” Papież rozpoczął kurs „który obiecuje zabezpieczyć przyszłość zakonu, zarówno jako instytucji religijnej, jak i jako suwerennego ciała”, powiedział przywódca przemian na Malcie, porucznik John Dunlap w przesłanym komunikacie do zakonu. stronie internetowej.
Decyzja papieża o zatwierdzeniu rządu tymczasowego jest pierwszym krokiem „w jasnym planie bardziej wydajnej i sprawnej administracji Zakonu” – powiedział Dunlap. Dzięki „długo oczekiwanemu harmonogramowi ważnej Kapituły Generalnej”, Zakon jest w stanie „przejść od rządu tymczasowego do rządu stałego, zgodnie z nową konstytucją”.
Silne napięcia
Ostatnio mówi się o silnych napięciach między papieskim przedstawicielem ds. reformy zakonu, kardynałem Silvano Tomasim, a częścią kierownictwa zakonu. Donoszono, że nie chodzi tylko o suwerenność i statuty, ale także o niezależność finansową światowego porządku humanitarnego.
Jako zakon katolicki, Suwerenny Zakon Maltański podlega Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie polityka jest samodzielnym podmiotem prawa międzynarodowego. Status ten daje mu wyjątkowy dostęp do szczebla politycznego i dyplomatycznego i ma na celu zapewnienie szczególnej niezależności w konfliktach. Obecnie Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 110 krajami.