Opłaty ORF: zarząd wzywa rząd do przyspieszenia działań

Opłaty ORF: zarząd wzywa rząd do przyspieszenia działań

Zgodnie z ustaleniami Trybunału Konstytucyjnego w sprawie obowiązku uiszczania opłat za streaming ORF reorganizacja musi wejść w życie do końca 2023 r.

fon Krzysztofa Srebrnego

Można to powiedzieć starym sloganem reklamowym: 1 stycznia (2024) jest za późno. Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (VfGH) o obowiązku uiszczania opłat za streaming ORF nastał czas na reorganizację. Trzeba to naprawić najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2023 r. – podkreślili przywódcy Przyjaciół ÖVP Thomas Zach i SPÖ Heinz Lederer. Dyrektor generalny ORF Roland Weißmann wskazał terminy organizacyjne, administracyjne i parlamentarne. „Bez względu na decyzję, istnieje wiele trudnych pytań, które należy wyjaśnić” – powiedział szef ORF. Minister mediów Susanne Raab wiedziała o tym. Dwie trzecie miliardowego obrotu ORF to przychody GIS.

Prawnicy ORF uważają, że finansowanie z budżetu federalnego lub rozwiązanie połączenia (subskrypcja) w celu uzyskania dostępu do treści strumieniowych ORF zwykle nie odpowiada temu, co wiadomo. Pozostawia to rozszerzony podatek od urządzeń lub podatek od gospodarstwa domowego. Sigrid Pilz z Zielonego Koła Przyjaciół wspiera tę ostatnią.

trudny budżet

Weisman podkreślił, że budżet na 2022 r. zmierza do „czarnego zera”. Wieczorem zaprezentowano m.in. cykl „Dni, których nie było” z Franziską Weisz. ORF miałby od 50 do 60 milionów euro, gdyby zwolnienia z opłat zostały zwrócone przez republikę, wyjaśnił Weißmann zapytany.

Ocena kontrowersyjnej równoległej działalności Petry Stolby jako członkini fundacji ORF i szefa gabinetu Othmara Karasa (ÖVP) jako pierwszego wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego została jednogłośnie przekazana grupie roboczej ds. nadzoru korporacyjnego.

Najlepsza aktualizacja zawsze i wszędzie

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści cyfrowych od KURIER: dodatkowe treści, e-papiery, czasopisma online i nie tylko. Wypróbuj teraz cyfrową subskrypcję KURIER.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *