Na przykład państwowy pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek

Na przykład państwowy pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek

Brytyjska królowa Elżbieta II. zostanie pochowany podczas ceremonii państwowej w poniedziałek 19 września.

Poniżej znajdziesz przegląd procedury, godzin i treści ceremonii pogrzebowych:

Niosąc trumnę

Czterodniowe ustawienie trumny, z możliwością pożegnania publiczności, kończy się w poniedziałek o 7:30 (CEST).

Procesja i pogrzeb około południa

Trumna zostanie przewieziona w procesji z Parlamentu Westminster Hall do pobliskiego Opactwa Westminsterskiego o 11:44 w powozie ciągniętym przez 98 marines. Za trumną kroczy czworo dzieci zmarłej królowej: nowy król Karol III. (73), księżniczka Anna (72), książę Andrzej (62) i książę Edward (58). Za nimi stoją rzekomy następca tronu książę William (40 l.), jego brat książę Harry (38 l.) i syn księżniczki Anny, Peter Phillips (44 l.), a także inni członkowie rodziny królewskiej i członkowie rodziny królewskiej. Trumna przybywa do Opactwa Westminsterskiego o 11:52.

Nabożeństwo pogrzebowe w Opactwie Westminsterskim rozpocznie się o godzinie 12.00. Według doniesień mediów spodziewanych jest około 2000 gości, w tym prezydent USA Joe Biden, prezydent federalny Alexander Van der Bellen, cesarz Japonii Naruhito i wielu innych koronowanych głów państw i rządów z całego świata. Podobno poproszono ich o przybycie planowym lotem. Według pałacu są tu także przedstawiciele krajów Rzeczypospolitej i posiadacze różnych orderów.

Nabożeństwo poprowadzi dziekan Westminster, David Hoyle. Arcybiskup Canterbury Justin Welby będzie głosił. Czytania z pism świętych wygłoszą premier Liz Truss i sekretarz generalna Wspólnoty Narodów Patricia Scotland. „Elementy nabożeństwa i związanych z nimi ceremonii uznają wyjątkowe panowanie królowej i wyróżniające się życie w służbie jako głowy państwa, narodu i wspólnoty” – czytamy w oświadczeniu pałacu.

Minuty ciszy tuż przed 13:00

O 12:55 zabrzmiał róg „Ostatni post”. Po tym następuje dwuminutowa cisza w kościele iw całym kraju. Hymn narodowy zostanie zagrany o godzinie 13:00.

Procesja do Łuku Wellington

Trumna jest następnie wynoszona z kościoła i zabierana w procesji do Wellington Arch. Trasa biegnie od Parlamentu przez White Hall i plac apelowy Horse Guards Parade do The Mall i obok Pałacu Buckingham i Green Park. Ponownie królowie podążają pieszo za skrzynią w tej samej kolejności. Samochód prowadzą Royals Camilla (75), Kate (40), która obecnie nosi tytuł księżnej Walii, księżna Meghan (41 lat) i hrabina Sophie (57), żona księcia Edwarda. W procesji biorą również udział posłowie z sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i innych krajów Wspólnoty Narodów. Big Ben przedziera się przez procesję i salutuje w Hyde Parku.

O godzinie 14 trumna dociera do Wellington Arch, gdzie zostaje przetransportowana do karawanu w celu przewiezienia do Windsoru. Żołnierze pożegnali królową salutem wojskowym i hymnem narodowym. Rodzina królewska następnie udaje się do Windsoru.

Jedź do Windsoru

Wjeżdżając do Windsoru, karawan zwalnia i dołącza do kolejnej procesji, która zmierza wzdłuż długiej alei w kierunku Zamku Windsor. Na dziedzińcu zamkowym królowie dołączają również do konduktu pogrzebowego, który następnie prowadzi do kaplicy św.

Adoracja w kaplicy św. Jerzego o 17:00

Nabożeństwo pogrzebowe w kaplicy św. Jerzego rozpoczyna się o 17:00. Oprócz rodziny królewskiej uczestniczą w nim członkowie dworu królewskiego i szefowie rządów krajów, których głową państwa była Elżbieta II, a także reprezentujący ich tam gubernatorzy generalni. Nabożeństwo będzie prowadzone przez Dziekana Windsoru, Davida Connera. Podczas ostatniej pieśni korona, berło i kula są wyjmowane z trumny i umieszczane na ołtarzu. Następnie trumna zostaje opuszczona do grobowca królewskiego. Nabożeństwo kończy hymn narodowy.

Prywatny pogrzeb o 20.30

Królowa zostanie pochowana o 20:30 na prywatnym pogrzebie w bocznej kaplicy króla Jerzego VI wraz ze swoim mężem, księciem Filipem, który zmarł w zeszłym roku.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *