Mocna jak skała: Królowa Elżbieta II nie żyje

Mocna jak skała: Królowa Elżbieta II nie żyje

Kiedy została królową w 1952 roku, kierowała imperium z ponad 70 koloniami. Kiedy umiera, niewiele zostaje. Przejmuje władzę w zimnej wojnie, która trwa od dziesięcioleci i kończy się na długo przed jej śmiercią. Zasiada na tronie, gdy jej kraj przystępuje do Unii Europejskiej – a następnie ponownie ją opuszcza.

Mimo wszystkich wstrząsów królowa zawsze pozostaje sobą. Elżbieta II nigdy nie rezygnuje ze swojej roli i nigdy nie angażuje się w politykę. Nawet gdy jej mąż, książę Filip, umiera w kwietniu 2021 roku po ponad 73 latach małżeństwa, ona robi sobie tylko krótką przerwę w obowiązkach. Nie jest pewne, czy nowy król, 73-letni Karol, może pójść w ślady matki.

Dla niemieckiego historyka i brytyjskiego eksperta Franza-Josefa Brüggemeiera królowa była idealnym przedstawicielem spójności, która przenika cały kraj. „Wielka Brytania jest jednym z niewielu krajów w Europie, gdzie podstawowe instytucje są takie same od ponad 100 lat”. Parlament, partie, sądy, władze policyjne. „Cały kraj jest przesiąknięty tymi elementami ciągłości”, powiedział Brüggemeier.

Kiedy Elżbieta urodziła się w Londynie 21 kwietnia 1926 r., było nieprzewidywalne, że pewnego dnia zostanie najdłużej urzędującym monarchą Wielkiej Brytanii. Jest trzecia w kolejce do tronu po swoim wuju Edwardzie VIII i ojcu Jerzym VI. Ale kiedy Elizabeth ma dziesięć lat, Edward niespodziewanie abdykuje. Jej ojciec zostaje królem, a ona następczynią tronu. Od tego momentu jej życie zostało zdominowane przez bycie głową państwa.

W wieku 13 lat zakochała się w hałaśliwym Filipie. Grecki książę z duńsko-niemieckiej szlachty nie jest pierwszym wyborem jej rodziców. Ale Elisabeth się nie poddaje. Po ślubie nigdy nie opuszcza jej boku. Później podkreśla, że ​​przez lata był jej siłą i wsparciem. – Jestem mu winien więcej, niż kiedykolwiek by przyznał.

Filip, znany z surowego humoru, również chwali swoje małżeństwo: „Królowa ma pod dostatkiem tolerancji”. Komentarz, który uniósł brwi wielu Brytyjczyków na sprawy, które rzekomo miał. Ale te dwa pozostają bardzo ściśle powiązane aż do śmierci Philipsa. Razem spędzają pandemię w zamku Windsor. Kiedy umiera, obrazy samotnej królowej rozpaczającej w drewnianych stallach kaplicy św. Jerzego obiegają świat z powodu zasad koronacji.

Nawet jej wstąpienie na tron ​​poprzedziła utrata bliskiej osoby: żartobliwie nazywa się ją jedyną księżniczką, która wspięła się na drzewo i zeszła jako królowa. Wiadomość o śmierci ojca dotarła do Elizabeth i jej męża Filipa w hotelu w domku na drzewie podczas podróży do Kenii w 1952 roku. Elżbieta wraca do Londynu jako królowa. Miała wtedy zaledwie 25 lat. W następnym roku miliony ludzi oglądało ceremonię koronacji w telewizji.

Wszystko jest podporządkowane obowiązkowi. Nawet życie rodzinne, które podlega wzlotom i upadkom. Później mówiono, że czworo dzieci, Karol, Anna, Andrzej i Edward, nie miało wiele wspólnego z matką, która do późnej starości prawie codziennie uczestniczyła w oficjalnych spotkaniach. Później, na początku lat 90., dzieci jej matki powodowały jej żal: jedno małżeństwo za drugim kończyło się na skałach.

Ona sama nazywa to „annus horribilis”, rok horroru: rok 1992 może być Księżniczka Anna od męża Mark Phillips rozwód, Książe Charles oraz Diana a książę Andrzej i jego żona Sarah Ferguson również zrywają. Zamek Windsor zapalił się w listopadzie. Elizabeth byłaby głęboko poruszona. Ale zachowuje spokój: „sztywna górna warga”, jak mówią w Wielkiej Brytanii. To daje jej duże uznanie.

Sytuacja zmienia się, gdy jej była synowa Diana ginie w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku wraz ze swoim kochankiem. Królowa milczy, gdy naród pogrąża się w żałobie. Oskarża się ją o zimno. Dopiero kilka dni później poddaje się presji. Śmierć „Królowej Kier” oznacza słaby punkt w stosunkach Elżbiety II z jej ludem.

Stopniowo odzyskuje szacunek poddanych. Królowa uśmiecha się bardziej niż wcześniej, jest bardziej przystępna. jak książę Williamnajstarszy syn Diany, jego przyjaciela z dzieciństwa w 2011 roku Katherine Middleton żonaci, Brytyjczycy już dawno pogodzili się z królową. Nawet Karol, Diana ze swoją ukochaną z dzieciństwa Kamila oszukany, zostaje zrehabilitowany. Ale pokój nie trwa długo. Nadużycia zarzutów wobec syna Andrzej i wycofanie wnuków Złupić i jego żona Meghan królewskich obowiązków ciąży na królowej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *