Malarz i grafik Gottfried Kumpf zmarł w wieku 92 lat

Malarz i grafik Gottfried Kumpf zmarł w wieku 92 lat

Gottfried Kumpf był kulturalnym ambasadorem Burgenlandu ze swoim naiwnym malarstwem

fon Thomas Trenkler

Każdy, kto podróżuje do Burgenlandu, zna jego naiwne malarstwo: na granicy państwowej znajdują się znaki z wizerunkiem jego słońca. Gottfried Kumpf, urodzony 29 listopada 1930 w Annaberg im Lammertal (Salzburg), od 1968 mieszka w Breitenbrunn nad Jeziorem Nezyderskim. Kumpf wyraził również swoją miłość do Burgenlandu w 1980 roku, biorąc udział w kampanii na rzecz ratowania rezerwatu przyrody „Lange Lacke”: obraz „Löffler über der Lange Lacke” został sprzedany jako plakat i stał się jednym z najbardziej znanych dzieł artysty. Teraz zmarł malarz, grafik i rzeźbiarz – w poniedziałek na skutek zatrzymania akcji serca, o czym donosi APA.

Głównym tematem jego obrazów są pejzaże, które tworzy w naiwnym stylu. Znakiem rozpoznawczym jego obrazów jest „aspołeczność”, która zwykle jest ukryta w jakimś zakątku obrazu.

Kumpf zaprojektował między innymi obszar obsługi autostrady w Göttlesbrunn i łaźnie termalne w Stegersbach, chociaż większość elementów zaprojektowanych przez Kumpf usunięto w 2004 r. w ramach renowacji. Wraz z Thomasem Breziną wydał serię książek obrazkowych. Zaprojektował też wiele znaczków dla Poczty Austriackiej i Administracji Pocztowej ONZ.

Najlepsza aktualizacja zawsze i wszędzie

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści cyfrowych od KURIER: dodatkowe treści, e-papiery, czasopisma online i nie tylko. Wypróbuj cyfrową subskrypcję KURIER już teraz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *