Komisja UE przeciwko ogólnounijnym pułapom cen gazu |  kurier.at

Komisja UE przeciwko ogólnounijnym pułapom cen gazu | kurier.at

W pierwszym projekcie środków nadzwyczajnych przeciwko wysokim cenom energii elektrycznej Komisja Europejska odradza wprowadzenie limitu cen gazu w całej UE. Według projektu udostępnionego niemieckiej agencji prasowej brukselski rząd przeanalizował szereg środków, w tym rozszerzenie pułapu cen gazu w Hiszpanii i Portugalii na całą Europę.

Redystrybuuj zyski z firm energetycznych

„Większość z tych opcji nie byłaby odpowiednia, ponieważ zwiększyłyby popyt na energię elektryczną i gaz oraz stanowiłyby zagrożenie dla dostaw energii elektrycznej”. Zamiast tego brukselski rząd koncentruje się na środkach oszczędzania energii elektrycznej i chce redystrybuować część zysków firm energetycznych.

Płatności bezpośrednie na rzecz konsumentów

W szczególności Komisja przedstawia trzy propozycje: Po pierwsze, zapotrzebowanie na energię elektryczną powinno zostać zmniejszone w sposób skoordynowany, podobnie jak cele UE w zakresie oszczędności gazu. Po drugie, cena hurtowa energii elektrycznej produkowanej z tańszych źródeł niż gaz – takich jak wiatr, energia słoneczna, jądrowa czy węgiel – może być ograniczona. Po trzecie, kraje mogą pobierać od przedsiębiorstw energetycznych zyski powyżej pułapu cenowego i redystrybuować je do konsumentów – podobnie jak podatek od nadmiernych zysków, który zastąpiłby proponowany środek. Jako przykłady redystrybucji Komisja podaje płatności bezpośrednie dla konsumentów, zmniejszenie dopłat i inne interwencje w ceny detaliczne.

Ze względu na duży popyt, o cenie energii elektrycznej w Europie decydują obecnie przede wszystkim drogie elektrownie gazowe, które służą do wytwarzania energii elektrycznej. Inne firmy energetyczne, które produkują tańszą energię elektryczną, na przykład ze słońca, osiągają duże zyski, ponieważ mogą również sprzedawać swoją energię elektryczną po wyższej cenie.

„Zwalczanie nadmiernych zysków”

Poseł Michael Bloss (Zieloni) zauważył, że Komisja w końcu odważyła się zająć problemem nadmiernych zysków firm energetycznych. „W końcu kładziemy podwaliny pod bardzo potrzebne europejskie pieniądze na energię”. Z kolei jego kolega Markus Ferber (CSU) skarżył się, że rząd nie może zaproponować szybkiego rozwiązania ograniczenia cen energii elektrycznej bez narażania bezpieczeństwa dostaw. „Samo oszczędzanie energii elektrycznej nie wystarczy” – powiedział.

dyskusja w przyszłym tygodniu

Dokument do dyskusji będzie omawiany na spotkaniu ministrów energetyki w przyszłym tygodniu. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen mogła następnie przedstawić konkretną propozycję w swoim orędziu o stanie Unii 14 września.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *