Punktualnie w kampanii wyborczej Hofburg sprowadza kandydata Tassilo Wallentin wydać nową książkę. Na konferencji prasowej w Wiedniu w piątek Wallentin pochwalił swoją pracę w „Tu i teraz – jak możemy uratować nasz kraj” i oferuje analizy i rozwiązania problemów takich jak azyl, inflacja i neutralność. Wallentin wezwał Europejski Bank Centralny do „przestania”, zniesienia sankcji wobec Rosji i zamknięcia jej granic.
Wallentin przyznał, że już wiedział, że nie jest kandydatem do Rady Narodowej, ale chciał zostać „aktywnym prezydentem federalnym” i zaangażować się. Urząd ma przecież „ogromną moc komunikacyjną”. Książka ma być swego rodzaju podsumowaniem jego kampanii wyborczych – podobno programu wyborczego za 24 euro.
W obliczu ogromnej inflacji Wallentin uważa, że „Austria musi odejść od wizerunku wzorcowego studenta”, jak wyjaśnił na konferencji prasowej. „Musimy zatrzymać Europejski Bank Centralny”, „tę maszynę do drukowania pieniędzy” i program skupu obligacji, grzesznicy z deficytem muszą zostać ponownie ukarani. Austria powinna mieć w UE „politykę weta”.
Od opuszczenia UE do szaleństwa budowania i kwestii azylowych
Odnosząc się do rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie, Wallentin powiedział, że konieczne jest „powrót do porozumienia mińskiego”. Austria musi odgrywać rolę neutralnego mediatora dla obu stron. Sankcje wobec Rosji powinny zostać zniesione, uważa Wallentin, ponieważ nie zakończyłyby wojny, ale „wręcz przeciwnie, poważnie zaszkodziłyby naszemu krajowi”. Sankcje zaszkodziłyby Austrii do tego stopnia, że „istnieje gospodarka wojenna”. Celem jest osiągnięcie „pokoju kompromisowego”, który zdaniem byłego felietonisty „Krone” Austria powinna w razie potrzeby spróbować sama.
Nie chciał domagać się wystąpienia z UE, przynajmniej nie w tej chwili, ponieważ ograniczył się: „Nie znam żadnej umowy, która nie zawierałaby klauzuli wyjścia” – powiedział zapytany prawnik.
Biorąc pod uwagę dużą liczbę osób ubiegających się o azyl, Wallentin podkreślił, że „sam nie możemy przyjąć ruchów migracyjnych na taką skalę”. Granice powinny być zamknięte, a wnioski o azyl od osób pochodzących z bezpiecznych krajów trzecich nie powinny być w ogóle przyjmowane. Zamiast pieniędzy powinno być więcej świadczeń rzeczowych dla uchodźców, a prawo karne również powinno zostać zaostrzone – chociaż nie chce oskarżać każdego ubiegającego się o azyl o bycie przestępcą, jak dodał Wallentin. Kandydat Hofburga relacjonował także badania w Afryce, z których wynikało, że większość chciała wyjechać do Europy lub USA; „Nie mam absolutnie nic przeciwko Afrykanom, mam nawet afrykańskich przyjaciół” – podkreślał Wallentin, ale jeden kraj nie może wszystkiego wchłonąć, a Austria jest „magnesem”.
Wreszcie, Wallentin wypowiedział się przeciwko „szałowi budowlanemu”. Austria jest „całkowicie skonkretyzowana”, skrytykował. Wallentin chce tutaj odebrać władzę społecznościom, a także zmienić wyrównanie finansowe, dając pieniądze tylko wtedy, gdy społeczności „ratują ziemię”.