Pop, rock czy muzyka klasyczna? Powiedz mi, co słyszysz, a powiem Ci kim jesteś. Mówią, że preferencje muzyczne wiele o nas mówią. Ale co z dźwiękami, których po prostu nie możemy znieść?
Nowe badanie opublikowane w Plus jeden został opublikowany, bada, co kryje się za niechęcią do niektórych gatunków muzycznych. Według badaczy z Instytutu Estetyki Empirycznej im. Maxa Plancka smak antymuzyczny pełni podobną funkcję do preferencji muzycznych –jednak wyrażają się mniej otwarcie i bardziej pośrednio”.
Na potrzeby badania zespół badawczy przeprowadził wywiady z 21 uczestnikami w wieku od 18 do 64 lat. Respondentów poproszono o sporządzenie listy muzyki, która im się w ogóle nie podobała. Może to obejmować gatunki, muzyków lub konkretne utwory.
uzasadnić niechęć
Badani musieli następnie uzasadnić swoją niechęć: dlaczego nie lubili muzyki, co przyszło im do głowy, jak reagowali na dźwięki i co myśleli o słuchaczach danej muzyki.
Następnie badacze podzielili wymienione powody na trzy kategorie: krytyka utworu lub tekstu muzycznego jest to odrzucenie „obiektowe”. „Przyczyny przedmiotowe” obejmują emocjonalne lub fizyczne skutki muzyki lub niespójność w obrazie samego siebie. Ostatnia kategoria składa się z powodów „społecznych”, tj. dlaczego ktoś odrzuca daną muzykę, związanych z własnym środowiskiem społecznym i powszechnymi tam osądami gustu lub z innymi grupami, do których nie czuje przynależności.