Iggy Pop w Wiedniu: Surowa punkowa energia usuwa wszelkie wątpliwości

Iggy Pop w Wiedniu: Surowa punkowa energia usuwa wszelkie wątpliwości

© APA – Austriacka Agencja Prasowa

„Ojciec chrzestny punka” przełożył swój lipcowy występ z powodu problemów wokalnych w Konzerthaus w piątek

fon Brigitte Schokarth

To dziwne uczucie: siedzisz w pluszowych fotelach Wiener Konzerthaus, patrzysz na organy i czekasz, aż Iggy Pop, legenda uważana za „ojca chrzestnego punka”, wejdzie na scenę poniżej. Myśli o tym, jak to pasuje i czy 75-latek może nadal wnosić tę gniewną surową energię na scenę, która uczyniła go sławnym, nieuchronnie wypłynęły na powierzchnię. Ale to nie jest nawet pół piosenki, zanim urodzony w Ameryce James Osterberg zmiótł wątpiących właśnie taką energią.

© Zdjęcie: APA – Austriacka Agencja Prasowa

Po nastrojowym wstępnym wstępie do utworu „Five Foot One” natychmiast zrywał ludzi z krzeseł i zdzierał marynarkę, pokazując swoją niezbyt nerdowską górną część ciała i wszystkie zwykłe buntownicze gesty, nawiedza scenę, przeklinając i zwroty akcji jak za dawnych czasów. Ale przede wszystkim wciąż rzuca hitami, takimi jak „Pasażer” i „Lust For Life” po sali koncertowej, z takim zapałem, jak nigdy w swojej 60-letniej karierze.

Przeplata utwory ze swojego albumu jazzowo-ambientowo-poetyckiego z 2019 roku Free, które ładnie komponują się z zespołem i utrzymują go w równowadze. Ten kontrapunkt dla skoncentrowanej siły punka sprawia, że ​​chcesz jeszcze więcej energii na kolejne serie piosenek, takie jak “Search And Destroy” czy “I Wanna Be Your Dog”.

Niektórzy z muzyków jazzowych, z którymi Pop współpracował przy „Free”, są również na tej trasie. Dwa rogi również urozmaicają niektóre punkowe klasyki. A Sarah Lipstate, która lubi grać na gitarze ze smyczkiem na skrzypcach, wyznacza nowe standardy.

© Zdjęcie: APA – Austriacka Agencja Prasowa

Szkoda tylko, że wiele z tych subtelności ginie w kiepskim audio. Czasami z siedmioosobowego zespołu oprócz głosu Popa słychać tylko trąbkę, perkusję i dron. Cóż, musi być też trudno właściwie zorkiestrować tak potężne uderzenia dźwiękowe w tym pomieszczeniu z tak wrażliwą akustyką. I to jest w porządku. Ponieważ energia jest właściwa. To prawda do końca seta. I po to przecież przyszedłeś.

Najlepsza aktualizacja zawsze i wszędzie

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści cyfrowych od KURIER: dodatkowe treści, e-papiery, czasopisma online i nie tylko. Wypróbuj cyfrową subskrypcję KURIER już teraz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *