Festiwal w San Sebastian chce nadal pokazywać „Spartę” Ulricha Seida.

Festiwal w San Sebastian chce nadal pokazywać „Spartę” Ulricha Seida.

W zeszłym tygodniu niemiecki „Spiegel” doniósł o masowych oskarżeniach ze strony młodych rumuńskich aktorów-amatorów i ich rodzin. Rodziny nie zostały odpowiednio poinformowane o temacie filmu, jakim jest pedofilia, a dzieci na planie czuły się nieswojo. Według Spiegla, który anonimowo cytuje pracowników i rodziny Seidla, rodzice również mieli zakaz wstępu na plan. Dzieci powinny kręcić niezręczne sceny z dorosłymi aktorami. W Rumunii nie zostały spełnione określone warunki fotografowania z dziećmi, takie jak zgoda pediatrów i psychologów.

Ulrich Seidl broni się przed oskarżeniami. W oświadczeniu uzyskanym przez APA Seidl mówi, że „przeinaczenia, plotki lub wydarzenia wyrwane z kontekstu na planie są kompilowane przez Spiegla w zniekształcony obraz, który w żaden sposób nie odpowiada faktom”. „Mam największy szacunek dla wszystkich aktorów i nigdy nie podejmowałbym decyzji, które w jakikolwiek sposób zagrażałyby ich zdrowiu fizycznemu i psychicznemu” – powiedział odnoszący sukcesy austriacki reżyser, który chce podjąć kroki prawne.

Podobnie jak wszystkie inne aktorki, aktorzy dziecięcy nigdy nie byli zmuszani do robienia rzeczy przed kamerą, których nie chcieli robić. Przez cały czas opiekowano się również młodymi aktorami. I jest rzeczą oczywistą, że rodzice zostali poinformowani o wszystkich istotnych treściach filmu przed zdjęciami. Seidl wyjaśnia: „Podczas zdjęć nigdy nie przekroczyliśmy granic tego, co było moralnie i etycznie wymagane”.

Nowy początek na pustyni

„Sparta” opowiada o Ewaldzie (Georg Friedrich) po czterdziestce, który po zerwaniu ze swoją dziewczyną odważa się na nowy start w rumuńskiej dziczy. Tam buduje zrujnowany budynek szkolny z chłopcami z okolicznych wsi i musi stawić czoła długo ukrywanej prawdzie.

San Sebastian to po Wenecji, Cannes i Berlinie jeden z największych festiwali filmowych A. Oprócz Sparty Seidla w konkursie jest łącznie 18 filmów. Między innymi „Winter Boy” z francuską aktorką Juliette Binoche, która wraz z kultowym kanadyjskim reżyserem Davidem Cronenbergiem odbierze w tym roku honorową nagrodę festiwalu za swoją karierę.

Festiwal filmowy, którego jury w tym roku przewodniczy gwiazda Hollywood Glenn Close, zakończy się 24 września przyznaniem „Złotej Muszli”. Festiwal zamyka nowy thriller kryminalny Neila Jordana, Marlowe, z udziałem hollywoodzkich gwiazd Liama ​​Neesona i Diane Kruger.

Oprócz Liama ​​Neesona, Diane Kruger i honorowych nagród Cronenberga i Binoche, oczekuje się, że gwiazdy, takie jak Penelope Cruz i Olivia Wilde, będą świętować 70. rocznicę festiwalu w północnohiszpańskim mieście nadmorskim. W San Sebastián Vicky Cripps prezentuje w sekcji Perły nowy film Sisiego „Stanik” Marie Kreutzer.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *