TOPSHOT-WIELKA BRYTANIA-ROYALS-KRÓLOWA-ŚMIERĆ

Epoka elżbietańska | kurier.at

TOPSHOT-WIELKA BRYTANIA-ROYALS-KRÓLOWA-ŚMIERĆ

© APA/AFP/WENCJA LOIC/WENCJA LOIC

Królowa Elżbieta II była „wieczną królową”. Od 1952 roku jest głową państwa Wielkiej Brytanii. Była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, a także sama pisała historię.

von Konrada Kramara, Wolfgang Unterhuber

Elżbieta Aleksandra Mary Windsor była królową przez 70 lat i 213 dni. Jedynie francuski Król Słońce Ludwik XIV (72 lata, † 1715) panował dłużej niż Elżbieta II, ale Ludwik został królem w wieku czterech lat.

Elżbieta urodziła się 21 kwietnia 1926 r. Zmarła dokładnie 417 lat wcześniej, 21 kwietnia 1509 r. Król Henryk VII. Za nim poszedł jego niesławny syn Henryk VIII, który wyrzekł się katolicyzmu i wprowadził reformy protestanckie. Początek krwawego, wielowiekowego konfliktu między katolikami a protestantami. Doprowadziło to do konfliktu w Irlandii Północnej w czasach królowej Elżbiety II. Trzydziestoletnia wojna religijna (1968-1998) XX wieku pochłonęła 3500 ofiar. Jedną z ofiar była: Lord Louis Mountbatten. Był wujem Książę Filip, mąż królowej. W 1979 roku organizacja terrorystyczna IRA zabiła go w zamachu bombowym. Mountbatten był ostatnim wicekrólem Indii w 1947 roku. Wielka Brytania była wówczas jeszcze imperium.

Kiedy urodziła się Elżbieta, obejmowała jedną czwartą światowej populacji i jedną czwartą ówczesnej powierzchni ziemi. Od Kanady po Nigerię, od Egiptu przez Indie po Australię. Imperium rozpadło się w latach 60. XX wieku. Pozostaje Wspólnota Narodów, założona w 1931 roku. Echo dawnej świetności. Brytyjski monarcha nadal jest głową państwa w 14 krajach Wspólnoty Narodów, takich jak Kanada, Australia, Tuvalu, Jamajka i Papua Nowa Gwinea.

W ten sposób Elizabeth ukształtowała i doświadczyła historii świata w swoim 96-letnim życiu. Przeżyła II wojnę światową i wszystkie wojny, które po niej nastąpiły. Od pierwszej wojny na Bliskim Wschodzie w 1948 do Afganistanu w 2021. Przeżyła zimną wojnę (1947-1989), upadek muru berlińskiego (1989), zamach John F. Kennedys (1963), któremu poświęciła pomnik, zjednoczeniu Europy i przystąpieniu jej kraju (1973) i wyjściu (2020) z UE. I była tam, kiedy Anglia wygrała Puchar Świata z Niemcami (1966).

Zawsze i wszędzie poinformowany

Bezpieczny nieograniczony dostęp do wszystkich treści cyfrowych KURIER: plus treści, e-papierów, czasopism online i nie tylko. Przetestuj teraz cyfrową subskrypcję KURIER.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *