Causa Wien Energie: Rząd federalny daje Wiedniu pożyczkę w wysokości 2 mld euro

Causa Wien Energie: Rząd federalny daje Wiedniu pożyczkę w wysokości 2 mld euro

Gdyby Wien Energie potrzebowało jeszcze więcej pieniędzy, zaciągnięty kredyt musiałby być renegocjowany. Przedłużenie nie jest objęte obecną umową, według Brunnera.

Transakcje handlowe przekazane rządowi federalnemu do 15 września

Wiedeński radny ds. gospodarki i finansów Peter Hanke stwierdził w audycji, że pomoc nie jest jednak pilna. W poniedziałek potrzeba było 1,75 miliarda euro, 800 milionów euro wczoraj i kolejne 530 milionów euro dzisiaj”. (czyli dwa miliardy euro od rządu federalnego, przyp. red.) służą jako zabezpieczenie pokrywające odnowione skrajne wartości odstające na giełdzie energii elektrycznej. Na chwilę obecną wydaje się jednak, że nie ma potrzeby powoływania się na fundusze tarczy ochronnej. Jednak ze względu na dużą zmienność rynku może to zmienić się bardzo szybko”.

Ponadto, zgodnie z transmisją, wszystkie transakcje handlowe Wien Energie od 2020 do 2022 r. zostaną ujawnione i przekazane rządowi federalnemu do 15 września.

Żadne inne firmy nie są w potrzebie

Minister Klimatu i Energii Leonore Gewessler (Zieloni) potwierdziła, że ​​żadna inna firma energetyczna nie ma obecnie takich trudności finansowych jak Wien Energie. Gewessler zlecił firmie E-Control przeprowadzenie badania rynku, aby uzyskać większą jasność co do sytuacji, w jakiej znajdują się austriackie firmy energetyczne.

Tło jest takie, że w krótkim okresie – prawdopodobnie bardziej w średnim terminie – Wien Energie potrzebuje około dwóch miliardów euro, aby kontynuować obrót i deponować zabezpieczenia na giełdzie energii elektrycznej. Ponieważ miasto Wiedeń, jako stuprocentowy właściciel Wien Energie, nie może już interweniować, potrzebny jest teraz rząd federalny. W przeciwnym razie około dwóch milionów klientów Wien Energie zaryzykowałoby kupowanie energii elektrycznej po horrendalnych cenach lub nagłego jej wyczerpania – wyjaśniają eksperci.

Istnieje wiele spekulacji na temat biznesu i tego, jak powstały turbulencje, ale mało jasne. Opozycja w rządzie federalnym iw prowincji Wiedeń oskarża Wien Energie i wiedeńską SPÖ o brak przejrzystości i „politykę komunikacyjną, którą należy poprawić”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *