Były prezydent Francji Hollande zawsze miał ulubione wino Merkel

Były prezydent Francji Hollande zawsze miał ulubione wino Merkel

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel (CDU) cieszyła się kulinarnymi przysmakami podczas swoich wizyt w Paryżu za kadencji prezydenta François Hollande’a. „Lubi dobre jedzenie i francuskie wino”, pisze Hollande w książce o polityce międzynarodowej, która zostanie opublikowana we Francji w środę. „Władczyni piwnic Elizejskich przygotowała butelkę jej ulubionego wina na każdą wizytę” – kontynuuje.

Hollande maluje bardzo pozytywny obraz byłego kanclerza, z którym ściśle współpracował. „Łączy stanowcze przekonania z pragmatyzmem, co doprowadza niektórych do rozpaczy” – pisze. Merkel wie, czego chce, ale jest też gotowa na kompromisy „nawet jeśli trwa to nieznośnie długo”. Po całonocnych negocjacjach mogła we wczesnych godzinach porannych poprosić o dodatkowe informacje.

Były prezydent Francji podkreśla, że ​​Merkel nie wytrzymuje stereotypu trzeźwości i nudy. „Interesuje się innymi, lubi żartować i śmieje się z zabawnych momentów, które wciąż pojawiają się w polityce międzynarodowej”.

W książce Hollande z rozbawieniem wspomina również, jak ówczesny prezydent USA Donald Trump zapytał go krótko po zwycięstwie w wyborach, czy mógłby (Hollande) nominować kandydatów na urząd sekretarza stanu USA. Hollande nie był pewien, czy to było poważne, czy nie, i polecił mu Henry’ego Kissingera.

Z drugiej strony, prezydent Rosji Władimir Putin postrzegał jako „samotnego przywódcę”, który „żył w sekrecie i izolacji”, pisze Hollande. W negocjacjach Putin celowo raz po raz błądzi, „sprawiając wrażenie, że negocjacje postępują, podczas gdy w rzeczywistości nic się nie dzieje”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *