Barenboim jest chory i nie może poprowadzić nowego berlińskiego „Ringu”.

Barenboim jest chory i nie może poprowadzić nowego berlińskiego „Ringu”.

Naczelny dyrektor muzyczny Berlińskiej Opery Narodowej Unter den Linden, Daniel Barenboim, nie może sam wyreżyserować nowej produkcji „Der Ring des Nibelungen” Richarda Wagnera, zaplanowanej na jego 80. urodziny. Opera Państwowa ogłosiła we wtorek, że z powodów zdrowotnych jest zmuszona do odwołania dyrygowania orkiestrą. Dla Barenboima Christian Thielemann i Thomas Guggeis poprowadzą trzy cykle czteroczęściowego dzieła Wagnera zaplanowane na październik i listopad.

„Jestem głęboko zasmucony, że nie mogę poprowadzić nowego Pierścienia” – zacytowano słowa Barenboima w oświadczeniu. Szczególnie satysfakcjonująca jest współpraca z reżyserem Dmitrijem Czerniakowem, zespołem i Staatskapelle. „Muszę na pierwszym miejscu postawić zdrowie i skupić się na pełnym wyzdrowieniu”. Barenboim od miesięcy cierpi na zapalenie naczyń, zapalenie naczyń krwionośnych. Decyzją tą kieruje się radą lekarzy.

“Mamy wielki dług wdzięczności”

Reżyser Matthias Schulz był „niezwykle smutny” z powodu odwołania. „Mamy wielki dług wdzięczności wobec Christiana Thielemanna za podjęcie się premiery i trzeciego cyklu”. Od około roku w przygotowania zaangażowany jest Thomas Guggeis, który kieruje drugą turą.

Opera Narodowa podjęła tournée otwierające sezon 2022/23. Na początku sezonu „Ring” Wagnera ma zostać otwarty cztery noce w ciągu tygodnia. Za produkcję odpowiada rosyjski reżyser Czerniakow, który w zeszłym roku wystawił Latającego Holendra w Bayreuth. Barenboim i Czerniakoff zrealizowali już wspólnie „Parsifala” i „Tristana und Isolde” Wagnera. Dla Barenboima byłby to trzeci „Ring” w Operze Narodowej.

Seria premier rozpoczyna się 2 października „Das Rheingold”, a następnie „Die Walküre” (3 października), „Siegfried” (6 października) i „Götterdämmerung” (9 października). Na jesień zaplanowano dwa kolejne cykle tetralogii Wagnera, aw kwietniu 2023 roku wszystkie cztery wieczory pracy, łącznie około 16 godzin, zaplanowano w ciągu jednego tygodnia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *