60. Biennale: Retrospektywa świętuje w tym roku Yoshidę Kijū

60. Biennale: Retrospektywa świętuje w tym roku Yoshidę Kijū

Biennale prezentuje m.in. dwanaście dzieł japońskiego rewolucjonisty kina 35 mm w muzeum filmu.

20 października Biennale rozpoczyna swoją 60. edycję. A od piątku stało się również jasne, komu dedykowana jest tegoroczna retrospektywa festiwalu filmowego: Twórczość 89-letniego rewolucjonisty filmowego Yoshidy Kijū (także: Yoshida Yoshishige) będzie świętowana między 21 października a 23 listopada. Z całego dzieła można odkryć dwanaście dzieł – osobiście kuratorowany przez starego mistrza, który urodził się 16 lutego 1933 roku, ale nie pojedzie osobiście do Wiednia.

Daje to kinom rzadką okazję do poznania świata ekranowego reżysera, który na Zachodzie wciąż jest stosunkowo mało znany. Filmy będą wyświetlane w odbitkach 35 mm.

Yoshida po raz pierwszy założył magazyn filmowy w latach 50., zanim ostatecznie zajął się produkcją filmową. Jego pierwszym filmem był młodzieńczy bunt „Rokudenashi” (Do niczego) w 1960 roku. Wraz z żoną, aktorką Okadą Mariko, założył w 1966 roku firmę produkcyjną Gendai Eigasha, a następnie stał się jednym z czołowych przedstawicieli japońskiej Nowej Fali. Jednak po tym okresie rozkwitu w latach 60. i latach 70. liczba filmów Yoshidy wyraźnie spadła. Jego ostatnie dzieło, „Kagami No Onna-Tachi” (Kobiety w lustrze), ukazało się w 2002 roku.

„Po bliższym przyjrzeniu się, jest to retrospektywa, która przywołuje estetyczne i polityczne refleksje kina artystycznego drugiej połowy XX wieku poprzez różne formy ekspresji filmowej w dialogu z wielkimi pisarzami tamtych czasów”, wiedeńska reżyserka Eva Sangiorgi . kusi miłośników kina. Dyrektor muzeum filmowego, Michael Loebenstein, również opowiada się za badaniem retrospektywy: „Yoshida pojawił się na scenie filmowej w 1960 roku jako jedna z niesfornych, gniewnych twarzy japońskiej Nowej Fali, aby stopniowo ewoluować w jeszcze bardziej radykalnego stylistę i myśliciela filmowego – wyobraź sobie Antonioniego. talent wizualny połączony z inteligencją polityczną Pasoliniego.”

Najlepsza aktualizacja zawsze i wszędzie

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści cyfrowych od KURIER: dodatkowe treści, e-papiery, czasopisma online i nie tylko. Wypróbuj cyfrową subskrypcję KURIER już teraz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *