20 lat od początku: gdzie są szwajcarscy piloci od początku?

Kiedy rozpoczynał działalność 20 lat temu, flota Swissair składała się z samolotów Crossair i Swissair. Od tego czasu większość z nich została wycofana. co Ci się stało Kilka przykładów.

Wszystko trzeba było zrobić szybko. Po prawie trzydniowym zawieszeniu Swissair i niewypłacalności grupy Swissair, szwajcarska polityka i biznes natychmiast przeniosły się do utworzenia nowej krajowej linii lotniczej opartej na Crossair. w 2002 31 marca Swiss wystartował w swój pierwszy lot.

20 lat temu flota samolotów nowej linii składała się z samolotów Crossair i Swissair. Do dziś lata dla nich 13 samolotów. Dotyczy to na przykład 27-letniego Airbusa A321 o numerze rejestracyjnym HB-IOC, który Swissair ochrzcił Neuchâtel i Lozanna, a obecnie nazywa się St. Moritza.

Wcześniej pracował dla Swissair, teraz w Jordanii

To samo dotyczy A321 HB-IOF. Albo prawie 26-letnim Airbusem A320 o numerze rejestracyjnym HB-IJK. Podczas kryzysu koronowego trzy wyżej wymienione byłe szwajcarskie samoloty poleciały wraz z innymi szwajcarskimi samolotami do Ammanu w Jordanii w celu długoterminowego przechowywania.Airbus A321 o rejestracji HB-IOC: Używany do latania Swissair. Zdjęcie: Simeon Lüthi/aeroTELEGRAPH

Jednak Szwajcarzy już dawno usunęli większość samolotów ze swojej pierwotnej floty. Obejmuje również dwa Saab 2000, które kiedyś miały numery rejestracyjne HB-IZU i HB-IZS. Zostały one wycofane w 2002 i 2003 roku, kiedy raczkująca linia lotnicza była już w środku poważnych zawirowań. Jeden od prawie trzech lat stoi nieużywany w firmie leasingowej w USA, drugi ostatnio poleciał do szwedzkiej regionalnej linii lotniczej „Air Leap”, która kilka dni temu musiała zaprzestać działalności.

Przez Grecję do Iranu

w 2003 Swiss zamknął również McDonnell Douglas MD-83, rejestracja HB-IUO. Potem przeżyła prawdziwą odyseję i latała liniami lotniczymi w Szwecji, Grecji i na Ukrainie. Dziś jest własnością irańskich linii lotniczych Taban Airlines. Ex-HB-IUN (flota 2003) również wylądował w Iranie z Zagros Air po tych samych przystankach.

w 2003 we wrześniu MD-11 o dawnym numerze rejestracyjnym HB-IWM opuścił flotę szwajcarską. Dziś nadal jest w drodze i leci do UPS. Gigant cargo przejął również wiele innych samolotów MD-11, które wcześniej były obsługiwane przez szwajcarską filię Lufthansy.

Filipiny i Argentyna

w 2003 Grudzień. przyjęto Embraer E145 z rejestracją HB-JAB. Potem latała do Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Dziś podróżuje do Argentyny z American Jet. Uziemione zostały również loty długodystansowe. Obejmuje to Airbus A330 używany przez Szwajcarów jako HB-IQO. Był ostatnio wdrożony do Air Caraïbes Atlantique, ale teraz stoi.Airbus A330 o rejestracji F-HHUB: Używany do lotów do Szwajcarii. Zdjęcie: Eric Salard / Flickr / CC BY-SA 2.0 / Edytowane

Jednak niektóre samoloty poprzedników linii lotniczej, w tym jumbolines, były jeszcze w służbie w Szwajcarii przez bardzo długi czas. Ostatni z nich został wycofany z floty w sierpniu 2017 roku. Avro RJ 100, rejestracja HB-IYZ, później poleciał do Royal Air Philippines, ale w 2019 r. zostało usunięte. Jednak HB-IXT, który został przyjęty kilka miesięcy wcześniej, nadal lata z linią lotniczą.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *